Fortsæt til indhold
Politik

Arkitekter: Folkeafstemninger om bygninger vil »kæmpespild af ressourcer«

Arkitekter afviser forslaget om at sende nybyggerier til folkeafstemning, men erkender, at borgerne ofte bliver holdt udenfor.

Arkitekterne stemmer klart nej til forslaget fra Dansk Folkeparti om at sætte store nybygninger på stemmesedler, før de rejser sig over byggegrunden.

»At sende alle offentlige byggerier til folkeafstemning er ikke realistisk og vil også være et kæmpespild af offentlige ressourcer,« siger Lene Espersen, direktør i Danske Arkitektvirksomheder.

Hendes afvisning kommer på baggrund af et forslag om folkeafstemninger forud for nybyggerier fra kulturordfører Alex Ahrendtsen (DF), som ikke mindst er træt i øjnene af moderne bygninger som Den Sorte Diamant og Realdanias kommende kontorbyggeri Blox ved Københavns Havn.

Vikingeskibsmuseet i Roskilde falder heller ikke Ahrendtsens smag, og især blandingen af moderne og historisk byggeri falder ham for brystet.

Selv om arkitekterne ikke køber ideen om folkeafstemninger, giver Lene Espersen, tidligere konservativ partiformand og minister, ham ret i det folkelige underskud:

»Alex Ahrendtsen har fat i en vigtig pointe: Det er sindssygt vigtigt, at vi får debatteret kvaliteten af byer og bygninger med borgerne. Gør vi ikke det, ender vi alt for nemt med et rationaliserings- og effektiviseringsregime, som udpiner kvaliteten af arkitekturen. Det er jo fejlen ved de bygninger fra 60’ erne og 70’erne, som han peger på. Dengang handlede det om at bygge mest muligt, hurtigst og billigst muligt, og så satte entreprenørerne arkitekturen i anden række. Man kan også bygge for billigt,« lyder det fra direktøren i Danske Arkitektvirksomheder, som mener, at problemet også eksisterer i dag:

»Problemet i dag er de offentlige bygherrers præferencer for totalentrepriser uden indledende rådgivning, som risikerer at afskære kontakten til borgere og brugere i udviklingsprocessen. Det er en fejl, vi ikke må begå.«