Fortsæt til indhold
Politik

Løkke ærgrer sig over DF: Hvad har skattelettelser at gøre med udlændingestramninger?

Det borgerlige-liberale Danmark står ved en skillevej, siger statsministeren og langer ud efter støttepartiets rolle i skatteforhandlinger.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) erkendte tirsdag aften, at regeringen endnu en gang må udskyde prestigeprojektet om en skattereform.

De seneste ugers politiske hårdknude om skattelettelser kontra udlændingestramninger bliver sat på pause hen over juleferien, mens en samlet trekløverregering på fredag vil stemme for finansloven.

Statsministeren gik imidlertid også − noget usædvanligt − i rette med støttepartiet Dansk Folkeparti.

Løkke »ærgrede« sig over, DF har i de månedlange forhandlinger har stået urokkeligt fast på, at kræve markante udlændingestramninger som betaling for at støtte regeringens ønske om store skattelettelser. Dét krav er ifølge Løkke årsagen til, at det ikke er lykkes at indgå en aftale endnu.

»Ikke fordi uenighederne på skatten er uoverstigelige, men fordi skat kobles sammen med udlændingestramninger især rettet mod flygtninge fra krigen i Syrien. Umiddelbart synes de to ting jo ikke, at have så utroligt meget med hinanden at gøre. Og jeg skal da heller ikke lægge skjul på, at jeg synes, det er ærgerligt, at vi ikke kan gøre gevinsten lidt større for lavtlønnede uden partou at skulle stramme udlændingepolitikken samtidig,« sagde han på et pressemøde i Statsministeriet.

»Jeg synes, det er lidt ærgerligt, at man ikke kan lave en skatteaftale, uden at man samtidig skal lave udlændingestramninger,« tilføjede han og fortsatte:

»Jeg er faktisk lidt ked af, at man ikke kan gøre mere for de mennesker, der er på kanten af arbejdsmarkedet, som har en historisk chance for at få fodfæste. Det er ikke, fordi vi ikke kan gøre begge dele, men jeg har lidt svært ved at forstå den kobling.«

Løkke accepterede dog, at det er vilkårene, når man står i spidsen for en mindretralsregering.

Konklusionen er blevet, at regeringen nu sætter forhandlingerne - også om forsvarsforliget - sat på pause hen over juleferien, for så at mødes med friske øjne til januar. Dermed er skattereformen igen-igen blevet udskudt.

Igen rettede Løkke pilen mod støttepartiets sammenkobling af skat og udlændingekrav:

»Vi kan ikke inden jul − på trods af alle gode viljer − færdiggøre en udlændingeaftale i den rigtige balance mellem ønsket om hjemsendelse, ordentlighed og internationale spilleregler,« sagde han og fortsatte:

»Derfor står det borgerlige-liberale Danmark ved en skillevej, som kan komme til at trække spor mange år frem i tiden: Vi kan lade det hele falde på gulvet, eller vi kan rykke sammen og arbejde os videre. Regeringen ønsker − og har valgt − det sidste.«

Han tilføjede, at de seneste ugers højspændte drama vedrørende Liberal Alliances trussel om ikke at stemme for regeringens egen finanslov har været en »noget usædvanligt.«

»På trods af de mange positive konkrete resultater, så har dansk politik befundet sig i en noget usædvanlig og fastlåst situation. Ikke alene risikerer finansloven af fla.de Også det borgerlige Danmark falder fra hinanden. Derfor har jeg brugt timer og atter timer på forhandlinger og sonderring med de andre partieldere. Jeg har selv lagt afgørende vægt på, at vi blev færdige inden jul. Det har jeg selv haft tillid til,« sagde han.

Kort forinden havde Liberal Alliances leder, Anders Samuelsen, bøjet sig og accepteret, at der ikke kommer »historiske skattelettelser« inden på fredag, hvor finansloven for 2018 skal vedtages i Folketinget.

»Muligheden for, at vi kan være tæt på en aftale om kort tid, står højere for mig end frygten for hån, spot og latterliggørelse,« sagde Samuelsen og erklærede sig parat til at gøre endnu et forsøg på at få skatteaftalen i hus.

Samtidig gentog Samuelsen, at LA-toppen på et møde hos Løkke var blevet »bibragt en helt klar forståelse af«, at DF og regeringen ville nå hinanden inden jul.

Den opfattelse syntes Løkke at bekræfte. Der var en »forståelse« med Dansk Folkeparti om, at lande både skattereform og udlændingeaftale inden jul, men dét håb er for længst lagt i graven, erkendte statsministeren:

»Det har i nogen dage stået klart for mig, at med den deadline, vil vi ikke kunne få et skattepolitisk resultat, som er tilstrækkeligt for regeringen,« sagde han.

Direkte adspurgt om han har givet LA indtryk af, at skattelettelserne ville falde på plads, inden vedtagelsen af finansloven, svarede statsministeren:

»Man kan skrive dagbøger og offentliggøre dem undervejs. Eller man kan skrive erindringsbøger. Men man kan også skrive historie.«

»Det tror jeg, man gør bedst ved at konstatere, at vi har en finanslov, som er rigtig, rigtig god. Den er i sig selv et flot resultat, og så vi en ambition om flere aftaler. Den indfrier vi bedst, hvis vi lader julefreden sænke sig, inden vi forhandler videre til januar.«

I stedet opremsede han de tre mål med regeringens skattelettelser:

  • For det første skal der komme skattelettelser til de laveste indkomster for at det bedre kan betale sig at arbejde.
  • For det andet kan det for »store grupper« ikke betale sig at spare op til pensionen. Det skal løses via skatten.
  • For det tredje skal familier have lidt mere luft i budgettet til ferier og andre ting, der kan forsøde hverdagen.

Disse elementer havde regeringen ifølge Løkke en »klar forventning« om, at kunne forhandle på plads med DF. Derudover havde regeringen oprindeligt ønsket at give skattelettelser til de højtlønnede.

»Men det har længe stået klart for alle i regeringen, at det er umuligt at samle flertal for denne sidste del af skattereformen i Folketinget,« lød det fra Løkke.

Dansk Folkepartis formand Kristian Thulesen Dahl har endnu ikke udtalt sig om Løkkes udmeldinger.