Ny teori kan forklare, hvorfor man ikke kan finde MH370
En amerikansk matematiker mener at have påvist, hvorfor der ikke kan findes vragdele fra forulykket fly.
Los Angeles
Mysteriet om Malaysia Airlines-flyet MH370 er 15 måneder efter dets forsvinden stadig helt uløst. På trods af omfattende eftersøgninger i det Indiske Ocean er en opklaring af flyets skæbne tilsyneladende ikke kommet nærmere.
Det har derfor vrimlet med teorier om, hvordan et Boeing 777-fly med 239 ombord kunne forsvinde sporløst efter at være lettet fra den malaysiske hovedstad Kuala Lumpur 8. marts 2014.
Den seneste i rækken af teorier kommer således fra matematikkens verden. Det er den amerikanske matematiker Goong Chen, der står bag teorien.
Ved at anvende CFD-simulering, en beregningsmetode til at undersøge fluid dynamik, og numerisk simulation af en Boeing 777 i et ”klassisk vandproblem” er Chen kommet med sit bud på, hvorfor de omfattende eftersøgninger endnu ikke har båret frugt.
Ifølge den matematiske undersøgelse, der blev udgivet i tidsskriftet Notices of the American Mathematical Society i april, så er det sandsynligt, at flyet har ramt vandet vertikalt med spidsen af flyet først.
Goong Chens computersimulationer viste, at i det tilfælde ville det meste af flyet forblive intakt og synke ned på bunden af det Indiske Ocean. Flyets vinger ville næsten med det samme knække af, men deres vægt ville gøre, at de også ville synke til bunds med det samme.
Teorien kan være med til at give en forklaring på, hvorfor de omfattende eftersøgninger endnu ikke har fundet vrag- eller olierester, der kunne være med til at vise, hvor flyet helt præcis befinder sig.
Over for den australske avis Sydney Morning Herald understreger den amerikanske matematikker dog, at hans udregninger ikke kan være med til at give et billede af, hvad der helt præcis forårsagede flystyrtet.
”MH370s sidste øjeblikke vil efter alt at dømme forblive et mysterium, indtil den sorte boks bliver fundet en dag. Men de retstekniske undersøgelser understøtter ganske klart, at MH370 styrtdykkede, da det røg i havet,” siger Goong Chen.
Holder Chens teori, kan det godt blive tæt på umuligt at finde det efterlyste fly i det kæmpe område, hvor eftersøgningen lige nu finder sted. Den dækker således godt 60.000 km2, men ifølge en erklæring fra den australske regering i maj, kan eftersøgningsområdet blive fordoblet til 120.000 km2.
Det er australierne, der har fået hovedansvaret for eftersøgningen, efter at det tidligere var delt med Malaysia og Kina, der var flyets destination. Men forvirringen om, hvad der skal ske med eftersøgningen af det efterhånden nærmest mytiske fly, er også til at få øje på.
Ifølge topchefen i flyselskabet Emirates, der er blandt verdens største, briten Tim Clark, gør den australske regering efterhånden klar til at lukke sagen om det forsvundne fly.
”Jeg tror kun, at det er et spørgsmål om tid, før eftersøgningen bliver afbrudt,” sagde han, ifølge det australske medie The Age, da den internationale luftfartsforening, IATA, holdt møde i den amerikanske by Miami tirsdag.
Ifølge avisen gættede Tim Clark på, at eftersøgningen allerede ville blive standset i løbet af 2015.