Nyt tiltag fra politiet: Hjælp med at finde Nordens 12 mest eftersøgte
Dansk politi står med nordiske kolleger bag en ny liste over de mest eftersøgte kriminelle. Dansk politi har to på listen.
Rigspolitiet udsendte fredag sammen med politiet i Sverige, Norge, Island og Finland en liste over de 12 personer, der er de mest eftersøgte kriminelle i de fem lande.
Tiltaget med den fælles liste er nyt, skriver Rigspolitiet i en pressemeddelelse, hvoraf det fremgår, at »dansk politi går sammen med de øvrige nordiske lande ud med en samlet liste over de 12 mest eftersøgte personer i vores del af verden.«
»Personerne på listen er eftersøgt for en række meget alvorlige forbrydelser - fra overlagt drab til omfattende økonomisk kriminalitet,« fortsætter politiet.
Det er i regi af politinetværket ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams), at listen er udsendt.
Dansk politi har to personer på listen: Mohamad Ahmad Hassan, der er efterlyst for et knivdrab på en person 28. august 2009 i Brønshøj, og Amin Qatra, der er efterlyst for et drab i Vejle 1. juni 2016. Læs mere om de to efterlyste længere nede i artiklen.
Ud over de to personer har finsk og svensk politi personer på listen, mens hverken norsk eller islandsk politi har efterlyste på listen. Politiet i de to sidste lande er dog med-afsendere på listen.
Svensk og finsk politi har udsendt pressemeddelelser om listen ligesom dansk politi.
De svenske efterlyste er især efterlyst for drab, mens en enkelt er efterlyst for bedrageri.
De finske efterlyste er mistænkt for bl.a. narkotikaforbrydelser, skattesnyd og overtrædelser af våbenloven.
De to efterlyst af dansk politi:
Mohamad Ahmed Hassan
Efterlyst for manddrab ved at have stukket forurettede til døde den 28. august 2009 i Brønshøj.
Mand.
Født i 1983.
190 cm. høj.
Nationalitet: Somalier.
Brune øjne.
Kendetegn: Krumrygget eller rundrygget.
Se hans efterlysning hos Europol her.
Amin Qatra
Efterlyst for manddrab begået den 1. juni 2016 i Vejle, hvor han skar halsen over på forurettede, som efterfølgende afgik ved døden.
Mand.
Født i 1989.
178 cm. høj.
Nationalitet: Afghaner.
Brune øjne.
Se hans efterlysning hos Europol her.
Begge mænd er også på Europols liste over Europas mest eftersøgte personer, der tæller 55 personer fra hele Europa, som politiet eftersøger for grove forbrydelser som drab, narkokriminalitet og økonomisk kriminalitet.
Har man oplysninger om de to, der er eftersøgt af dansk politi, kan man kontakte Rigspolitiet på tlf. 45 15 42 00 eller email: nec@politi.dk.
Oplysninger om de finske og svenske efterlyste kan gives til politiet i de to lande.