Fortsæt til indhold
Erhverv

Hver fjerde bilforhandler har underskud

Personbilsalget i Danmark er igen på vej mod rekord. Men det er ingen garanti for overskud.

Størrelsen betyder noget, og enten skal den være stor, eller også skal den være lille - bilforretningen.

Trods rekordsalg af nye personbiler kniber det fortsat med indtjeningen hos mange af landets bilforhandlere. Således har hver fjerde forhandler underskud.

Det viser en ny opgørelse fra revisions- og analysehuset Deloitte. Undersøgelsen viser også, at det er de største forhandlere, der klarer sig bedst.

Ifølge de nyeste tal fra De Danske Bilimportører er der i årets første ni måneder indregistreret 142.105 nye personbiler. Det er 5,1 pct. mere end de 135.177, der blev indregistreret i samme periode i 2013.

Men selv om danskerne i højere grad i år er begyndt at købe lidt større biler end blot mikro- og minibiler, er udviklingen tilsyneladende endnu ikke slået igennem på bundlinjen hos bilforhandlerne.

Deloitte har set på regnskaberne hos 417 bilforhandlere:

Andel med overskud2008/092009/102010/112011/122012/132013/14
2-14 ansatte70 pct.67 pct.77 pct.74 pct.66 pct.72 pct.
15-25 ansatte51 pct.61 pct.89 pct.83 pct.72 pct.76 pct.
26-75 ansatte57 pct.57 pct.89 pct.86 pct.82 pct.80 pct.
Over 75 ansatte36 pct.35 pct.70pct.70 pct.71 pct.75 pct.
I alt58,99 pct.61,15 pct.83,21 pct.79,86 pct.73,14 pct.74,71 pct.

Kilde: Deloitte

"Normalt laver vi én gang om året en analyse af bilbranchen, men nu mente vi, at det kunne være spændende at lave en midtvejsundersøgelse, og det gjorde vi så i august," fortæller Lars B. Nielsen, der er partner hos Deloitte i Fredericia/Kolding.

"Vi har gennemgået regnskaberne hos bilforhandlere med både ny- og brugtsalg samt værksteder og set på det samlede resultat. Derimod har vi ikke undersøgt de enkelte dele af forretningerne. Men undersøgelsen afslørede en markant tendens. Gennem de seneste fire år har de største forhandlere klaret sig bedst," forklarer Lars B. Nielsen.

Og den tendens vil efter hans vurdering fortsætte.

"De store bilforhandlere har musklerne og økonomien. De har forstået at konsolidere sig, og samtidig har de mulighed for at have flere mærker. Yderligere har mange af dem selvstændige leasingselskaber, og de har mulighed for at udnytte stordrift til at skabe effektiviseringer. Dermed fylder de faste omkostninger mindre. Samtidig vil mange af de mindste forretninger også kunne begå sig, fordi de hurtigt kan omstille sig," siger Lars B. Nielsen.

"Derimod vurderes det, at udsigterne for forhandlerne i mellemgrupperne er mere dystre.

"Der er ingen tvivl om, at mange af forhandlerne i mellemgrupperne er under pres. Deres muligheder ligger i at købe op og blive større - eller at blive mindre," mener han.

"Der sælges rigtig mange biler i Danmark, men der er altså mange, som ikke tjener penge på det," tilføjer Lars. B. Nielsen.

Det billede nikker man til dels genkendende til hos AutoBranchen Danmark, der repræsenterer 900 medlemmer i form af bilforhandlere, bilværksteder og autolakerere med samlet 1.100 forretninger.

Men ifølge den administrerende direktør, Jens Brendstrup, er billedet dog mere nuanceret.

"Der er ingen tvivl om, at det er hårdt at være bilforhandler. Men billedet er ikke helt så entydigt, fordi mange bilforretninger er delt op i flere selskaber med en forhandlerdel og måske et finansieringsselskab og et ejendomsselskab. Men hvis vi koncentrerer os om forhandlerdelen, svarer konklusionerne i Deloitte-undersøgelsen meget godt til vores egne undersøgelser," fortæller Jens Brendstrup.

Han peger på, at de store forhandlere faktisk har været gennem nogle svære år.

"Det er ikke sådan, at det ubetinget er en fordel at være stor. Der er heller ikke tale om, at det kun er store virksomheder, der overtager de mindste. Lige så ofte ser vi, at to mellemstore virksomheder fusionerer. Samtidig omfatter undersøgelsen heller ikke alle bilforhandlere. Der er alene cirka 800 autoriserede forhandlere i Danmark," forklarer Jens Brendstrup.

Også han tror på, at tendensen fortsat vil gå mod større enheder.

"Men de mindste vil også være i stand til at klare sig. De har ofte betalt ejendommen ud, så de vil i højere grad vil i stand til at "leve på en sten", siger Jens Brendstrup.

Samtidig peger han på, at geografien har en afgørende betydning.

"Det er lettere at have flere mærker inden for et begrænset geografisk område end at have ét mærke over hele landet," tilføjer Jens Brendstrup.