Dette er et debatindlæg: Indlægget er udtryk for skribentens holdning. Alle holdninger, som kan udtrykkes inden for straffelovens og presseetikkens rammer, er velkomne, og du kan også sende os din mening her
  • For abonnenter

Forebyggelse i stedet for behandling: Svenskerne har forstået én ting, som de danske politikere ikke forstår

Det afgørende er, ​at vi grundlæggende ændrer synet på de penge, som vi bruger på motion, herunder et eventuelt motionsfradrag, så vi ser det som en investering og ikke udgift for samfundet.

Artiklens øverste billede
Skats beslutning om at indføre moms på personlig træner og gøre det dyrere at motionere er røget under radaren, men den bør havne direkte i den samfundsøkonomiske makulator, mener indlæggets skribent. Arkivfoto: Morten Lau-Nielsen

Fysisk inaktivitet er skyld i en million årlige ekstra sygedage eller i arbejdsudbudslingo et produktivitetstab på svimlende 12 mia. kr. årligt. Det er nok til at finansiere et supersygehus og købe 10 nye F-35-fly til Forsvaret hvert eneste år.

I dag er 6 af 10 danskere for lidt fysisk aktive, og for nylig

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.