Når en topløs S-klasse ikke er nok
Mercedes er klar med en ultraluksuriøs Maybach-udgave af S-klasse Cabriolet.
Det er ikke altid nok at lancere en luksusbil, for der findes også kunder til klassen ovenover.
Det er filosofien bag den nye Mercedes-Maybach S650 Cabriolet. Den bygger på den åbne S-klasse, som blev vist for et år siden. Nyheden har bare mere af det hele i forhold til den hidtidige topmodel, AMG S65 cabriolet.
Lige fra den 6,0 liters V12-motor på 630 hk over de 20 tommer specielle Maybach-fælge til forlygter med indbyggede Swarowski-sten. Modellen blev for nylig afsløret på det store motorshow i Los Angeles.
Comeback
Mercedes genoplivede i 1997 det historiske über-luksusmærke, Maybach. Men de tunge limousiner i Rolls-Royce-klassen solgte ikke godt nok blandt verdens rigeste.
Derfor sadlede koncernen om, lukkede Maybach og satser i stedet på Maybach-versioner af S-klasse-modeller.
Hele pakken
Den første Maybach Cabriolet har ligesom ophavet bl.a. luftaffjedring, syvtrins G-tronic-automatgear, Airscarf, der giver ventilation gennem nakkestøtten, og Aircap, som er en lille spoiler øverst på forruden, der kan lede luften over de ombordværende. Men der er kræset langt mere for detaljer og forarbejdning.
Således har kabinen tykt læder med en bølgeeffekt rundet af kraftige ”Budapest”-pipings. Modellen bygges kun i 300 eksemplarer. For at hæve oplevelsen modtager ejeren ved levering et specielt vævet bilcover med diamantindlæg og et Maybach-emblem.
Unik nøglering
Samtidig får den glade ejer en nøglering med samme læder og farve, der er brugt i kabinen, og et emblem, som er nummereret og underskrevet af Mercedes-bossen, dr. Dieter Zetsche.
Manden bag bilen er designchef Gorden Wagener, der forklarer baggrunden over for Autoblog.
»Mercedes AMG er vores performance-brand. Maybach har selvfølgelig også masser af kræfter, men mærket repræsenterer den ultimative luksus. For mig er interiøret bilens ”haute couture”, så vi har gjort mere ud af detaljerne her, mens fronten har fået en ekstra superb fremtræden med mere krom. Vi betragter S-klassen som den bedste bil i verden. Men vi kan løfte modellen endnu mere, siger Wagener.
»Det er altid vores opgave at gøre tingene bedre. Hver lille detalje, lige fra træet ved dækslerne til læderarbejdet. Alle de detaljer, som gør en luksusbil til en superluksusbil og ikke bare traditionel luksus. Der vil altid være et marked for traditionel luksus, men vi ønsker, at Maybach skal være mere end det og en moderne definition af en rigtig luksusbil,« lyder det.
Prisen starter fra et par millioner kr. uden danske afgifter, så gang med tre for at ramme niveauet.