Landsholdsprofil får tidlig billet til VM, men tøver med at takke ja
Anne Mette Hansen genoptræner sit skadede knæ, men er stadig usikker på fremtiden.
I Danmark spiller godt 54.000 piger og kvinder håndbold.
Af disse skal en forsvindende lille andel i form af 16 spillere med til VM om et par måneder, men alligevel springer Anne Mette Hansen ikke rundt af glæde efter at have fået det utraditionelle tilbud om en tidlig plads i den danske trup til slutrunden.
For det første, fordi et delvist overrevet korsbånd i højre knæ forhindrer hende i at hoppe overhovedet, for det andet, fordi genoptræningen af selvsamme kropsdel stadig er i så tidlig en fase, at en af landsholdets normale støtter slet ikke tør tænke helt frem til mesterskaberne til december.
Til kampene i Tyskland ville venstrebacken under normale omstændigheder være selvskrevet til startopstillingen, hvilket altså har fået landstræner Klavs Bruun Jørgensen til at love hende en VM-billet, hvis ellers hun kan andet end at humpe rundt til den tid.
»Det kunne være meget værre, men jeg er stadig vildt træt af min skade, der har kostet mig min debut i Champions League og som minimum en ordentlig forberedelse til VM, og derfor er det ærligt talt svært at give et ordentlig svar omkring mine chancer for at spille VM. Jeg vil selvfølgelig vildt gerne med, hvis Klavs vil have mig med, men det må også være mærkeligt at komme til en slutrunde på den her baggrund,« påpeger Anne Mette Hansen.
»Jeg vil have været ude i næsten to måneder, så måske er jeg helt væk håndboldmæssigt, selv om jeg selvfølgelig håber, at jeg bare kan falde ind i rytmen uden problemer. Der kan også være noget mentalt, når jeg smider skinnen. Vil jeg være bange, eller vil jeg slet ikke tænke over det? Der er ingen grund til at tage mig med, hvis jeg kun er 80 pct. klar.«
Samme forbehold har Klavs Bruun Jørgensen imidlertid ikke.
Genoptræning i Danmark
Efter uheldet fik han talt med Anne Mette Hansen under landsholdets samling i den sidste uge af september, og nu glæder han sig over, at hendes ungarske klub, Györ, har givet grønt lys for at klare første del af genopbygning i Danmark under overvågning af Mikkel Hjuler, kvindelandsholdets faste fysioterapeut.
»Meldingen er, at hun træner godt og kan mange ting, så chancerne for at bevare muskelstyrken på lårene er gode, men vi kan ikke vide, om det fortsætter. Det er et kapløb med tiden, men jeg vil på ingen måde lægge skjul på, at jeg rigtigt, rigtigt gerne vil have hende med til VM i et eller andet omfang. Det er mit valg. Ser jeg reelt alternative spillere, som jeg vil bruge til en slutrunde, eller vil jeg hellere have en Anne Mette Hansen på 90 pct. og bruge hende så meget, som jeg nu kan i den givne situation? Jeg tror mest på det sidste, for hun bringer så meget fysik og sætter sig altid igennem på en måde, som smitter af på holdkammeraterne,« mener Klavs Bruun Jørgensen.