Gudmundur Gudmundsson uddyber sit syn på OL-skilsmisse: Forfærdeligt og ækelt
Den tidligere landstræner mener ikke, at han fik den anerkendelse, som afspejlede præstationen bag OL-guldet.
OL-guldmedaljerne til håndboldlandsholdet i sommeren 2016 blev ikke kun det største resultat nogensinde på herresiden. Vejen til sejren skabte historier om, at sportschef Ulrik Wilbek angiveligt afholdte møder med seks spillere udenom Gudmundur Gudmundsson under OL, hvor en eventuel fyring af islændingen blev diskuteret efter en haltende start på turneringen.
»Det var forfærdeligt. Det var næsten det værste, jeg har oplevet i min karriere,« siger den tidligere danske landstræner om OL-oplevelsen i dag i et interview med Politiken og DR.
Gudmundur Gudmundsson mener ikke, at han fik den anderkendelse, der afspejlede det endelige resultat ved OL fra det, som han kalder den lukket håndboldkreds og DHF's side.
»Når jeg ser tilbage på min egen og holdets præstation, er jeg en meget stolt mand. Men pludselig efter OL begyndte man at tvivle i stedet for bare at glæde sig over guldet og det fantastiske resultat. Det var det værste for mig. At man begyndte at snakke om, at der måtte være sket et eller andet under OL, og at det der skulle ske noget nyt. Det var bullshit. Og det har været ækelt for mig at opleve«,
Morten Stig Christensen, general sekretær i DHF' er ikke enig i den tidligere landstræners udlægning af sagen.
»Efter sejren fik han nærmest direkte ordre herfra om at tage med holdet hjem til Danmark, selv om han gerne ville flyve direkte til Island. Men jeg ville have, at han blev hyldet sammen med spillerne i Kastrup. Jeg fik også arrangeret, at Gudmundur fik flybilletter af os til at komme til Danmark, da Kongehuset hyldede de olympiske medaljevindere. Så set med DHF-briller synes jeg, at han har fået den fortjente hyldest – og han vil altid stå i vores annaler som ham, der var med til at høste endnu en milepæl i dansk håndbold: OL-guld på herresiden,« siger han til Politiken.