Nordsjælland selvpinte sig til nederlag
Topscorer Uffe Bech kom for sent til taktikmøde og blev smidt på bænken mod OB, der i hans fravær sejrede sig over nedrykningsstregen.
Nu var det ikke fordi der manglede nerve i OB’s sejr på 1-0 over FC Nordsjælland. I såvel tacklinger som målchancer og godt spil lå kampen i den pæne ende af det forventelige på en kold novembersøndag – primært foranlediget af hjemmeholdet, der spillede en yderst glimrende kamp.
Men de helt store dramaer udspillede sig før kampen. For OB’s vedkommende var det en omgang håndgemæng mellem reservespilleren Emil Peter Jørgensen og Emil Larsen, der var tæt på at holde sidstnævnte ude med en skade. Han blev først klarmeldt lige før kampstart. Omvendt meldte gæsterne to spillere ude lige før kampen. David Moberg og profilen Uffe Bech var nemlig kommet for sent til Nordsjællands taktikmøde, og det kvitterede træner Olafur Kristjansson for ved at sende begge på bænken.
Om det så var en taktisk brøler eller brølende modigt af træneren må være op til åben fortolkning. Nordsjælland var i hvert fald i forvejen uden fire karantæneramte spillere og en skadet Joshua John, og den decimerede opstilling forekom tydelig på banen.
For fra begyndelsen var OB klart det bedste mandskab. Fynboerne spillede med stor energi og iver, samtidig med at Emil Larsen og Rasmus Falk tilførte spillet den fornødne kreativitet til at blive farlig.
Hjemmeholdet skulle dog vanen tro bruge en anseelig mængde chancer på at score. Efter en lille halv times spil havde holdet således tilspillet sig til et nogenlunde konstant angreb, men scoringen faldt først på den tredje enorme chance på fem minutter. For først headede Lasse Kryger forbi mål efter et mønsterangreb, og dernæst brændte Martin Spelmann alene med David Jensen, før Vladimir Dvalishvili ad to omgange fik sendt bolden i mål. Forarbejdet stod Emil Larsen for med et godt indlæg fra venstrekanten bagved Nordsjællands forsvarskæde.
Fynboerne fortsatte i øvrigt med både at skabe chancer og brænde dem. Hvilket dog var mere, end hvad gæsterne formåede. Det lå også næsten i holdopstillingen; for et var, at Nordsjælland ikke havde formået at score i de tre foregående kampe, men i startopstillingen i Odense figurerede blot 3 af holdets 17 ligascoringer; kun Kasper Lorenzen havde lavet mål i sæsonen..
Først efter 56 minutter fik nordsjællænderne sin første chance, hvilket meget symptomatisk skete efter Uffe Bech var blevet taget til nåde og skiftet ind. I situationen var kantspilleren dog for brødebetynget venlig og valgte et afleveringsforsøg frem for afslutningen alene mod Mads Toppel.
Men indskiftningen af Uffe Bech gjorde, at gæsterne satte sig på initiativet. OB spillede sig fortsat til kontrachancer, men skiftede samtidig til en mere defensiv formation for at modstå det stigende pres. Det medførte at Nordsjælland kom til to store chancer i kampens overtid, men begge røg lige forbi målet.
Sejren var for OB den tredje i træk på hjemmebane. Og nok så vigtigt bragte den i samarbejde med FC Vestsjællands nederlag i fredags fynboerne over nedrykningsstregen. Spillet peger også opad for OB.