Kaptajnen takker af
»Det har været et privilegium at repræsentere jer som spiller og anfører.«
Sammen med Raheem Sterling forsøger kameramanden på banen at komme ind i den klump af Liverpool-spillere, der har samlet sig efter 3-2-sejren over Manchester City.
»This does not fucking slip now. We go Norwich the same, this does not fucking slip now,« opfanger kameraets mikrofon Steven Gerrard råbe til holdkammeraterne i klumpen, før de spredes, og Steven Gerrard tørrer noget, der godt kunne forveksles med en tåre, væk med sit røde Liverpool-ærme.
To kampe senere glider Steven Gerrard selv og kan se Chelsea scorer til 1-0. Det var det tætteste Liverpool-anføreren kom på Premier League-trofæet i det kvarte århundrede, han spillede for klubben.
Men det er en fodnote i en lang Liverpool-karriere. For som modvægt til det famøse glid findes flere cup-trofæer – ikke mindst den legendariske Champions League-finale i 2005. Nede 0-3 startede Steven Gerrard et historisk comeback med et hovedstødsmål mod AC Milan, som han fuldendte ved at løfte trofæet efter straffesparksafgørelsen.
Liverpool for altid
Merseyside-fødte Steven Gerrard har været i Liverpool FC siden 1987. Af flere omgange har rygter om fremskredne Chelsea-forhandlinger verseret, men det er forblevet ved rygter, og kaptajnen kan i indeværende sæson nå op på Premier League-kamp nummer 500.
Afskeden med Liverpool har ligget i luften efter parterne gik ind i forhandlinger om en forlængelse af hans kontrakt.
»Det er mit livs sværeste beslutning,« siger Steven Gerrard i en pressemeddelelse.
»Liverpool Football Club har været en kæmpe del af mit liv, og afskeden er svær. Men jeg føler, det er i bedste interesse for alle, inklusiv min familie og klubben. Min beslutning er udelukkende baseret på mit ønske om at prøve noget nyt i min karriere. Jeg vil ikke fortryde noget, når min aktive karriere er endeligt ovre.«
Hvor den 34-årige brite skal slutte sin karriere efter Liverpool-afskeden til sommer, indeholder de officielle meddelelser ikke noget om. Men hvis han vil undgå et forklaringsproblem senere hen, bliver det på fjerne kyster.
»Jeg vil fortsætte med at spille, men på nuværende tidspunkt kan jeg ikke sige hvor. Men jeg kan sige, at det bliver et sted, hvor jeg ikke skal spille for en konkurrerende klub og stå overfor Liverpool. Det er noget, jeg aldrig ville kunne forestille mig.«
New York Red Bull og LA Galaxy i MLS har meldt sig på banen som interessenter.
Liverpools fans er dagen igennem blevet overstrømmet med kondolencelignende indlæg, hvori Steven Gerrard hyldes som en af de største i klubbens historie.