Man bør ikke se ned på spaniernes mañana-kultur: »De lever altså længere end danskerne«
Et hjem under den spanske sol tæt på hav, bjerge og hyggelige byer? For de fleste bliver det ved tanken, men ikke for iværksætter Lasse Thielfoldt, der i en moden alder sagde farvel til Danmark og flyttede til kunstnerbyen Frigiliana.
Luften fyldes af fuglekvidder, insekters summen og en fjern lyd af en motorsav, der beskærer buskads i en have længere nede ad bjerget. Under den varme sol og med duften af blomster og citrusfrugter fra alle hjørner af haven sidder jeg med en fornemmelse af, at det er midt i maj, men kalenderen fortæller, vi er på tærsklen til december.
Mens Danmark er hjemsøgt af grå skyer, nattefrost og lejlighedsvise sludbyger, er jeg taget på besøg hos iværksætteren Lasse Thielfoldt.
For 13 år siden besluttede han at udleve en gammel drøm om at forlade Danmark og slå sig ned i det sydlige Spanien, hvor han købte en ældgammel ejendom i byen Frigiliana og efterfølgende åbnede et luksus-B&B her.