Fortsæt til indhold
Politik

Venstres Ungdom kritiserer regeringen for at glemme ungdommen i 2025-plan

Regeringen deler gulerødder ud til de ældre, men har kun pisken til de unge, mener Venstres Ungdom.

Regeringens nye 2025-plan får kritik fra Venstres eget ungdomsparti.

Landsformand i Venstres Ungdom, Chris Holst Preuss, mener, at de tre regeringspartier »glemmer« de unge, mens de deler gaver ud til de ældre.

»Det eneste, der rigtig bliver præsenteret i 2025-planen, er, at ungdommen skal piskes mere på SU’en, men der slet ingen gulerod til de unge,« siger han.

Det er rigtig, rigtig ærgerligt, at regeringen ikke satser mere på initiativer, der gavner ungdommen, når der nu bliver delt gaver ud til de ældre
Chris Holst Preuss, VU-formand

Et af regeringens fem »indsatsområder« i planen er, at unge skal tidligere ud arbejdsmarkedet.

I den forbindelse vil regeringen blandt andet »omlægge« SU’en ud fra en om ambition om, at ca. 10.000 unge skal hurtigere i arbejde, arbejde ved siden af studiet og bruge færre år i uddannelsessystemet.

Selvom VU bakker op om at ændre SU-systemet – eksempelvis ved at hæve fribeløbet, så man kan tjene flere penge ved siden af SU’en eller ved afskaffe SU’en til hjemmeboende – så er landsformanden kritisk. Grundlæggende mener Chris Holst Preuss, at VLAK-regeringen overser de unge i forsøget på at lokke de ældre generationer til at arbejdere længere.

I 2025-planen lægger regeringen blandt andet op til at hæve indbetalingsgrænsen fra 29.600 kr. til 55.000 kr. efter skat i de sidste fem år før folkepensionsalderen.

VU foreslår foreslår konkret, at regeringen giver samme mulighed for unge de første fem år på arbejdsmarkedet, for på den måde at tilskynde flere til at begynde at spare op.

»Det er rigtig, rigtig ærgerligt, at regeringen ikke satser mere på initiativer, der gavner ungdommen, når der nu bliver delt gaver ud til de ældre, der skal til at gå på pension,« siger han og fortsætter:

»Der er også et moralsk aspekt i det. Jeg mener, at regeringen bør præsentere politik for alle grupper i samfundet – lige nu deler man gaver ud til en stor del af befolkningen, mens man overser ungdommen.«

Men ungdommen får vel også glæde af de skattelettelser for almindelige og lave arbejdsindkomster, som regeringen foreslår?

»Selvfølgelig vil nogle unge, der kommer i arbejde, få en fordel. Men alle de studerende, som har haft studiejob får ingen fordel ud over, at de risikerer, at deres SU måske bliver skåret,« siger Chris Holst Preuss.

Hele forudsætningen for, at der er noget godt til ungdommen er vel, at der er vækst i samfundet og en sund økonomi. Overser du ikke det i din kritik?

»Nej, jeg synes, at regeringen gør rigtig meget godt med at sætte fokus på at øge arbejdsudbuddet og skabe vækst og arbejdspladser. Det kommer også ungdommen til gavn. Men al den vækst og de arbejdspladser, vi skaber, genererer et råderum, som også bør tilfalde de unge, der skal bruge de næste mange år på arbejdsmarkedet, hvor de skal knokle til de bliver 75 år,« siger VU-formanden.