Thorning: Vi kan ikke vente på FN
Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) overvejer alternativer til FN i forhold til at gribe ind i Syrien.
Danmark kan blive tvunget til at gribe ind mod Syrien uden om FN, hvis ikke Sikkerhedsrådet kan blive enige om en fælles kurs.
Det siger statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) efter at udenrigsminister Villy Søvndal (SF) i dagevis har understreget, at der ikke er nogen løsning uden om FN.
For Thorning-Schmidt vejer det tungt, at USA's udenrigsminister John Kerry allerede har fastslået, at præsident Bashar al-Assads militær har gjort brug af giftgas mod civilbefolkningen.
Lytter nøje til USA
"Det, vi hører fra vores nærmeste allierede, er, at de efterhånden ikke er i tvivl om, at der er tale om kemiske våben, og at det er Assad, der har brugt kemiske våben mod egen befolkning," siger Helle Thorning-Schmidt til TV 2 News.
"Det her lægger selvfølgelig et maksimalt pres på FN's Sikkerhedsråd, men jeg er også nødt til at sige, at hvis FN's Sikkerhedsråd ikke vil reagere i den nuværende situation, så er vi nødt til at overveje alternative reaktionsmønstre. Og dér vil vi lytte nøje til, hvordan vores nærmeste allierede vurderer situationen," siger Helle Thorning-Schmidt i en opsigtsvækkende kursændring i den danske Syrien-holdning.
Markant kursændring
Så sent som i går kaldte udenrigsminister Villy Søvndal (SF) det afgørende, at FN's Sikkerhedsråd håndterer konflikten i Syrien, "fordi den er så kompleks og for at sikre, at vi kommer til at hjælpe syrerne."
Samtidig kaldte Søvndal det et "hypotetisk spørgsmål," om Danmark skal gribe ind i Syrien uden FN-mandat.
Tyrkiet kræver handling
Dermed melder Danmark sig i den hastigt voksende gruppe af lande, som kræver en hurtig reaktion mod Syrien.
Senest har Tyrkiets udenrigsminister Ahmet Davutoglu kaldt det formodede gasangreb forrige onsdag i Damaskus, hvor hundreder af civile døde, for "en forbrydelse mod menneskeheden."
"Og en forbrydelse mod menneskeheden bør ikke gå upåtalt hen; det der skal gøres, skal gøres," siger Davutoglu, som kalder situationen omkring Syrien for en "test" for det internationale samfund.