Fortsæt til indhold
Aarhus

Skolekantine hopper med på madspilds-app

Aarhusiansk skole bekæmper madspild ved at sælge overskydende mad på appen Too Good To Go.

Hver dag mellem 13.15 og 14.15 bliver overskydende mad fra Skæring Skoles kantine sat til salg. Det sker gennem appen Too Good To Go, der bekæmper madspild. Gennem appen kan kunder købe overskudsmad, som sushi eller brød til små penge. Mad, som alligevel skulle smides ud.

»Hver dag havde vi mad i overskud. I stedet for bare at fryse det ned, har vi valgt at vi kan sælge noget af det videre, mens det er allermest friskt,« siger Victor Jensen, køkkenchef hos Skæring Skoles kantine.

Kantinen blev en del af appens netværk af forretninger i september sidste år, og er en af kun fem skolekantiner landet over i netværket. Det er typisk sushi- og buffetrestauranter samt bagere, der sælger overskudsmad gennem appen. I marts 2017 var i alt 680 virksomheder aktive, oplyser Too Good To Go. Køkkenchef Victor Jensen havde selv hørt om initiativet igennem medierne, og besluttede, at det skulle indføres i kantinen.

»Jeg synes, det var et stærkt signal at sende om madspild,« siger han.

Ifølge køkkenchefen på Skæring Skole er det primært almindelige borgere i nærområdet, der gør brug af kantinens tilbud, og endnu ikke elever eller forældre.

»På en uge sælger vi måske seks til tolv kuverter. Det er ikke så meget, men folk skal også lige lære det at kende,« fortæller Victor Jensen.

Hver dag servicerer kantinen 650 elever, og der opstår helt naturligt overskydende mad, fortæller han. Det er folkene bag Too Good To Go-appen enige i.

»I og med, at de er en kantine på en skole, så vil de helt naturligt have et stort spild hver dag. Det er ikke mange skoler, der er repræsenteret indtil videre, men det kan jo være, at det er der, vi skal prøve at komme mere ud,« siger Stig Nielsen, der er uddannet kok og Country Manager hos Too Good To Go.

Too Good To Go blev etableret i november 2015, og har et hold konsulenter, der opsøger virksomheder, som kunne have stort madspild. Det er typisk restauranter med buffet eller bagere. Der er dog også mange virksomheder, der ligesom Skæring Skoles kantine, selv opsøger appens bagmænd. I Aarhus er i alt 27 virksomheder aktive.

Vil du have seneste nyt om Aarhus direkte i din indbakke? Tilmeld dig gratis og få de seneste nyheder fra JP Aarhus én gang i døgnet - klik her, sæt flueben ved Aarhus og indtast din mailadresse. Følg også JP Aarhus på Facebook