Fortsæt til indhold
Aarhus

Projekt vil sætte fokus på folkeskoleelever med højt fravær

Et samarbejde mellem Aarhus Kommune og Aarhus BSS vil nedbringe antallet af børn med omfattende skolefravær bl.a. ved hjælp af kognitiv adfærdsterapi.

Det påvirker ikke blot børns skolegang, men også deres videre liv, hvis de har et omfattende fravær i folkeskolen.

Derfor vil et projekt, der har et samlet budget på 15,3 mio. kr., fra Aarhus BSS i samarbejde med Aarhus Kommune over de næste fire år udvikle og afprøve en psykologisk indsats for børn med bekymrende skolefravær.

Ifølge Jan Kirkegaard, der er pædagogisk chef ved Aarhus Kommune, er projektet bl.a. et forsøg på at finde nye behandlingsformer, som kan være med til at slå hul på problematikken og i sidste ende få den pågældende gruppe elever tilbage på skolebænken.

»Projektet kan forhåbentlig være med til at vise os nye veje i arbejdet med især de ældste børn i folkeskolen, som har et massivt fravær, hvor hovedårsagerne kan være angst, depression og generelt dårlig trivsel,« siger Jan Kirkegaard.

I Aarhus Kommune er der omkring 700 børn, der har et gennemsnitligt skolefravær på en dag om ugen, mens der er ca. to børn på hver skole, som har et fravær på mere end 40 pct.

Man kan overordnet skelne mellem to typer af årsager til børnenes fravær, forklarer Mikael Thastum, der er professor i klinisk børnepsykologi ved Psykologisk Institut på Aarhus BSS.

»Enten skyldes fraværet, at det er svært at komme i skole, f.eks. pga. angst eller manglen på venner. Eller også skyldes det, at børnene får en type belønning med ikke at være i skolen, såsom at kunne foretage sig nogle andre ting: At mødes med venner, spille computer eller andet,« siger han.

Projektet, der har fået titlen »Back2School«, kommer til at vare de næste fire år. Gennem lodtrækning vil omkring 80 elever med for højt fravær blive udvalgt og deltage i op til otte sessioner.

»Den ene gruppe af de elever vil modtage den indsats, som vi allerede benytter på folkeskolerne i kommunen, mens den anden gruppe vil blive udsat for den indsats, vi til den tid har udviklet. Derefter vil vi sammenligne og se, hvilken indsats der giver de bedste resultater,« siger han.

Ifølge Jan Kirkegaard vil den nye indsats tage udgangspunkt i principper fra kognitiv adfærdsterapi:

»Det er en terapiform, hvor børnene og de unge skal trænes i, at det ikke er farligt at gå i skole. Gradvist skal man give dem oplevelsen af, at de godt kan overvinde og håndtere de udfordringer, der gør, at de har højt skolefravær,« siger han.

Det forventes, at undersøgelsen vil formindske børnenes skolefravær, samt at metoden fremover kan anvendes i andre kommuner, hvis det viser sig, at den har en god effekt.