Fortsæt til indhold
Aarhus

Kongelunden skydes i gang med 8 mio. kr.

En projektdirektør er ansat, og det storstilede stadionprojekt Kongelunden, der strækker sig frem til 2026, sættes nu i gang med 8 mio. kr.

»Den helt store opgave i 2020 bliver en inddragelsesproces, hvor vi hører idrætsaktørerne og borgerne bredt i Aarhus om deres forventninger til udvikling af hele området.«

Sådan lød det for nylig i JP Aarhus fra Trine Ribergaard Skammelsen, der er nyudpeget projektdirektør for Kongelunden-projektet, som bl.a. kommer til at omfatte byggeri af et nyt fodboldstadion i Aarhus.

Direktørens plan om inddragelse stemmer selvsagt også med den tidsplan, som er bilag til en indstilling for igangsætning af Kongelunden-projektet, som er på Magistratens dagsorden mandag, og tidsplanen er som følger:

Marts, 2020: Etablering af projektorganisation.

2020: Borgerinddragelsesproces.

2021-2023: Overordnet udviklingsplan, planlægning og de første anlægsarbejder.

2024-2026: Infrastruktur, destinationer og øvrige anlægsarbejder.

Med indstillingen følger også en frigivelse af i alt 8 mio. kr. til at løbe projektet i gang, hvoraf den 1 mio. kr. er ubrugte midler fra en tidligere kommunal bevilling, 2 mio. kr. blev afsat i budgetforliget sidste år, og de resterende 5 mio. kr. er en donation fra Købmand Herman Sallings Fond, som blev givet i tillæg til tilsagnet om den samlede donation på 250 mio. kr. fra Salling Fondene.

Politisk følgegruppe

Dertil skal lægges tilsagnet om 250 mio. kr. fra Lind Invest, ligesom Aarhus Kommune også kommer til at bidrage, og borgmester Jacob Bundsgaard (S) har tidligere nævnt, at 250 mio. kr. også kan være den størrelsesorden, som kommunen skal bidrage med.

Ifølge indstillingen skal projektet ledes af en overordnet styregruppe, der ledes af borgmesteren og desuden består af teknikrådmand Bünyamin Simsek (V), kulturrådmand Rabih Azad-Ahmad (R) og repræsentanter for de to donatorer, Salling Fondene og Lind Invest.

Derunder oprettes en politisk følgegruppe med repræsentanter for alle byrådets partier, en administrativ styregruppe, og det daglige arbejde skal drives af en projektorganisation i Borgmesterens Afdeling, og den ledes af projektdirektør Trine Ribergaard Skammelsen.

Ambitionerne for udvikling af Kongelunden er store, og parterne har i første omgang beskrevet fem pejlemærker for, hvordan området kan udvikles:

*Fjerne de fysiske barrierer. Udvikle nye og opdatere eksisterende destinationer.

*Gøre området til et centrum for livskvalitet, bevægelse og store og små fællesskaber.

*Modernisering og nybyggeri af idrætsanlæg med fokus på fleksibel og høj udnyttelse.

*Skabe et rum for ro, fordybelse, eftertanke og viden.

*Skabe en legeplads for hele Aarhus ved at aktivere og demokratisere området.