Europol-chef: Umuligt at stoppe alle terrorangreb
I kølvandet på sidste uges terror i Paris konstaterer Europol, at ikke al terror kan forhindres.
Det kan ikke lade sig gøre at stoppe alle terrorangreb.
Så kontant er meldingen fra Rob Wainwright, den øverste chef for EU’s politienhed, Europol, ovenpå sidste uges terrorangreb i Paris, hvor 17 personer blev dræbt af muslimske ekstremister.
Direkte adspurgt om der kan udstikkes garantier for, at terrorangreb som det i Paris kan forhindres, er svaret fra Europol-chefen således:
”Nej, det kan der ikke, for ellers ville der ikke være sket det i Paris, som skete. Det er der en erkendelse af rundt omkring i politi- og sikkerhedsmiljøet i Europa. Men på samme tid er vi meget determineret på at højne vores evne mest muligt til at holde vores borgere sikre,” siger Rob Wainwright ifølge Guardian til Sky News.
Han forklarer, at det er meget svært at holde helt styr terrortruslen.
”Men jeg er sikker på, at vi vil sejre, som vi har sejret mod andre former for terrorisme i fortiden,” siger Rob Wainwright, der mener, at terrortruslen er øget gennem de seneste ti år, og at terroristerne agerer anderledes end tidligere.
Europol-chefen mener dog samtidig, at politiet er vokset med opgaven gennem de seneste ti år og derfor er fulgt med terroristernes udvikling.
For få dage siden viste det belgiske politi, at de var forberedte, da de under en antiterroraktion forhindrede 13 personer i at gennemføre en storstilet plan, der var nært forestående, og som indbefattede at dræbe politibetjente på gaden.
Ved aktionen fandt man adskillige våben, eksplosiver, politiuniformer, falske dokumenter og en hel del kontanter, ligesom to af terroristerne blev dræbt.
På samme tid blev to belgiske statsborgere også anholdt i Frankrig med forbindelse til terrorplanerne i Belgien, der er det land i Europa, som har den største andel af syriensfarere i forhold til befolkningstallet. I alt menes mindst 300 personer at være draget i hellig krig i Syrien og Irak.
Aktionen for nylig i Belgien er dog ikke første gang, at landet er i centrum for terrorisme.
I maj sidste år blev fire personer dræbt under et terrorangreb på et jødisk museum i Bruxelles. Efterfølgende blev franskmanden Mehdi Nemmouche sigtet for at stå bag drabene. I den forbindelse kom det også frem, at han havde brugt mere end et år på at kæmpe sammen med ekstreme islamister i Syrien.
To år tidligere var fire også blevet dræbt i en jødisk skole i Frankrig, hvor en motorcyklist kørte forbi og skød mod personer, som ventede uden for skolen. Et medlem af al-Qaeda stod bag disse drab.