Dronning genforenes med fortiden
Dronning Nefertiti omgives fra i dag med objekter fra den udgravning, der bragte busten af hende frem i lyset for 100 år siden. Nogle af genstandene har været i depoter siden 1912.
Berlin
For første gang i 100 år genforenes dronning Nefertiti med nogle af de objekter, der omgav hende, da hun levede i Egypten i en fjern fortid.
Det sker på en udstilling, der åbner i dag i Berlin, og har busten af Nefertiti, opdaget 6. december 1912, som midtpunkt. Dronningen levede omkring 1350 f. Kr.
Genstande fra hele verden
Busten har været i Tyskland siden bjærgningen i Amarna på den østlige nilbred. I anledning af jubilæet har det egyptiske museum i den tyske hovedstad samlet genstande fra store dele af verden. Blandt dem er keramik fra Amarna, som har ligget i museumsdepoter, siden de blev gravet frem. De har aldrig tidligere været vist for offentligheden og har ikke været restaureret. Årsagen er den tyske historie, siger museets direktør Friederike Seyfried til Jyllands-Posten.
»Et par år efter fundet begyndte Første Verdenskrig, og ingen beskæftigede sig med egyptologi. Så kom Weimarrepublikken, som var præget af tumult. Derefter fulgte Anden Verdenskrig. Siden blev Tyskland delt, og samlingerne splittet. Først efter genforeningen har tiden været den rigtige.«