• For abonnenter

Brexit: For og imod står lige igen efter drabet på Jo Cox

Meningsmålingernes flertal for britisk brexit ved folkeafstemningen på torsdag er væk. Stemningen vendte efter politikeroverfald.

Artiklens øverste billede
I Birstall i Nordengland, hvor Jo Cox blev dræbt, strømmer det fortsat ind med afskedshilsner til den 41 politiker og mor til to. Noget kunne tyde på, at drabet på Jo Cox har betydet en holdningsændring før det britiske EU-valg. Et meningsmålingsinstitut registrerede et markant skifte i svarene præcis kl. 14 torsdag, da nyheden om angrebet på den respekterede EU-tilhænger ramte medierne. Foto: Danny Lawson/AP

EU-modstandernes forspring op til briternes folkeafstemning på torsdag er forsvundet efter mordet på Labour-politikeren Jo Cox, viste nye meningsmålinger søndag.

Før skuddrabet i torsdags havde tilhængerne af brexit – et britisk farvel til EU – en 52-48-føring i gennemsnittet af målinger, når tvivlere var taget ud. Søndag viste

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.