Fortsæt til indhold
International

Mandlig prævention på vej: Hormongel skal beskytte mod graviditet

De amerikanske sundhedsmyndigheder er i gang med at udvide det mandlige udvalg af prævention med en gel. Det kan give mere ligestilling og sætte skub i et ellers ensidigt fokus inden for prævention, siger gynækologisk overlæge.

Livlige timer under lagnerne kan føre til endnu mere liv ni måneder efter. Men det sker ikke hver gang, når lysten til hinanden overtager, at parterne efterfølgende ønsker et dunkende hjerte, der vender hverdagen på hovedet.

Det skal et nyt præventionsprodukt til mænd beskytte mod i fremtiden. De amerikanske sundhedsmyndigheder er i gang med at udvikle og teste en gel til mænd, der skal fungere som prævention på lige fod med p-pillen.

Mens der allerede eksisterer et væld af præventionsmuligheder til kvinder som f.eks. spiral, p-plaster og p-stav, har udvalget for mænd været mere sparsomt med hovedsageligt to muligheder: Kondom eller sterilisering.

»Prævention til mænd har været et dødt område i mange år. Nu er der flere røster om ligestilling og fokus på det fælles ansvar. Hvordan det går, er derfor meget spændende,« siger Charlotte Wilken-Jensen, ledende overlæge på gynækologisk-obstetrisk afdeling på Hvidovre Hospital.

Det har været et emne, at prævention er et fælles ansvar, men det er kvinderne, der har været måleobjekt, eftersom at det er dem, som kan blive gravide.
Charlotte Wilken-Jensen, ledende overlæge

I 52 uger deltager 420 par i de amerikanske test, hvor manden skal smøre sig ind i gelen. De må undervejs ikke anvende andre former for prævention.

Gelen skal udfylde et hul i folkesundheden.

»En sikker, effektiv og reversibel metode til at sikre mandlig prævention vil udfylde et vigtigt behov for folkesundheden,« siger Diana Blithe, lederen af studiet bag gelen, i en pressemeddelelse.

Gelen fungerer ligesom p-piller til kvinder, forklarer Charlotte Wilken-Jensen. I stedet for at blokere de kvindelige kønshormoner, blokerer gelen for de mandlige kønshormoner.

Det er hormonet progesteron, som hæmmer dannelsen af både sædceller og det mandlige kønshormon testosteron. Derfor er gelen blevet tilsat kunstig testosteron for at sikre den rette balance af mandlige kønshormoner.

Det har budt på udfordringer at ramme den passende dosering.

»I nogle tilfælde var niveauet af testosteron for lavt og førte til, at manden følte sig utilpas og svag og mistede sin sexevne. Hvis mændene fik for meget, blev de rigeligt aggressive,« siger Charlotte Wilken-Jensen.

En anden udfordring er, at gelen rent praktisk kan blive afgivet til omgivelserne. Den må ikke komme i kontakt med kvinder og børn. Der er derfor et stykke vej endnu før, at gelen er klar til brug.

Skal jeg eller vil du?

Ifølge Charlotte Wilken-Jensen kan gelen sagtens komme til at blive brugt på lige fod med p-pillen, når den er færdigudviklet. Den kan skabe ligestilling i forholdet og åbne op for et større fælles ansvar, uden at prævention til kvinden skal være en selvfølge, mener hun.

Mange mænd vil ikke gøre andre gravide, men det er også et spørgsmål om, at kvinder er klar til at overlade ansvaret til mændene.
Charlotte Wilken-Jensen, ledende overlæge

Det gode ved gelen er bl.a., at den ikke er irreversibel (uigenkaldelig, red.) som ved sterilisering, understreger hun.

Det er dermed ikke et endegyldigt valg, men giver mænd mulighed for selv at beskytte sig mod at blive far. Det er en ansvarsbevidsthed, som dukker oftere op, fremhæver hun. Nogle mænd ønsker at være mindst lige så forsigtige som kvinder, og de kan være meget bevidste om, at ikke er klar til at indtage rollen som far.

Gelen kan på den måde give manden en større indflydelse og mulighed for selv at beskytte sig mod at blive snydt af kvinder, der ønsker et barn uanset mandens samtykke.

Men spørgsmålet er også, om kvinden for alvor tør overlade ansvaret til mændene?

Siden 1990’erne har præventionsmidler til kvinder været omdrejningspunkt med udviklingen af den nemme p-pille. Mange kvinder har taget den til sig og tager troligt den lille pille med større punktlighed end vitaminpillen.

Selvom at det er et fælles ansvar, er det kvinden som kommer til at stå direkte i situationen som bærer af barnet, forklarer Charlotte Wilken-Jensen. Derfor er det også et spørgsmål om tillid, siger hun.

Mandlig prævention er en del af fremtiden

Charlotte Wilken-Jensen mener, at medicinalindustrien ikke har investeret i prævention til mænd, da der en usikkerhed om, hvorvidt produktet kan sælge.

Det er derfor afgørende, at gelen bliver udviklet og testet af de amerikanske sundhedsmyndigheder.

»Det er altid en blåstempling, når sundhedsmyndigheder står bag. De er nemlig meget forsigtige med at sætte udvikling af produkter og forsøg som det her i gang. Det er derfor et tegn på, at det har medicinsk gang på jorden,« siger hun.

Under den seneste kongres lød meldingen fra forskerne bag gelen, at præventionsproduktet skulle være færdigudviklet og godkendt til markedet i 2032, oplyser hun.

De kliniske test af gelen bliver ledet af The National Institutes of Health og foregår på Los Angeles Biomedical Institute, University of California og The University of Washington. Forsøgene bliver overvåget af syv andre universiteter fra hele verden, herunder Karolinska Instituttet i Stockholm.