Fortsæt til indhold
Indland

Officielt: Ingolf gav stormflod i visse dele af landet

Afgørelsen betyder, at borgere i berørte områder har mulighed for at søge om erstatning.

Stormrådet har mandag afgjort, at stormen Ingolf, der gæstede Danmark i weekenden, førte til stormflod i flere dele af landet, da vandstanden flere steder steg til et højt niveau.

Afgørelsen betyder, at borgere, som er ramt af skader, i de udpegede områder har mulighed for at søge om erstatning for skader på bygninger eller løsøre, der er opstået som følge af de oversvømmelser, som stormfloden har medført.

Det oplyser Stormrådet på sin hjemmeside, hvor man også kan finde et kort over de udpegede områder.

Stormrådets afgørelse lyder, at der var stormflod i følgende området:

  • På den Jyske østkyst: Fra Gåsehage syd for Ebeltoft mod syd til den gamle Lillebæltsbro.
  • På den fynske nordkyst: Fra den gamle Lillebæltsbro over Bogense, Odense, Kerteminde og Nyborg til Åbyskov nordøst for Svendborg.
  • På Sjællands nordvestkyst: Fra Skælskør ved Tudsehage over Korsør, Kalundborg og Sjællands Odde til Korshage nord for Rørvig.
  • På Lollands og Falsters nordkyst: Fra Tårs færgehavn over Bandholm Guldborgsundbroen og til Farøbroen.

Hvis man er skadesramt, skal man anmelde skaderne til det forsikringsselskab, hvor man har sin brandforsikring. Det skal ske senest den 31. december.

Når man har anmeldt skaden, får man besøg af en taksator, og derefter skal forsikringsselskabet vurdere en eventuel erstatning.

I store træk lader det til, at Danmark er sluppet relativt nådigt fra Ingolf.

GF Forsikring meddelte mandag formiddag, at stormen ikke har medført så mange skader som frygtet. På det tidspunkt havde forsikringsselskabet fået under hundrede skadesanmeldelser i forbindelse med stormen.

Man forventer, at tallet stiger, når danskerne i de kommende dage opdager småskader på tagsten, tagrender og flagstænger. Skaderne forventes imidlertid at ligge i samme størrelsesorden som stormen Urd, der i december 2016 medførte 650 skader i GF Forsikring.

Til sammenligning kom der 8.500 skader under stormen Allan i 2013 og 2.000 skader under stormen Gorm i 2015.

Ifølge DMI blev der ved Aarhus, Odense, Fredericia og Roskilde observeret såkaldte 20-års-hændelser, mens vandstanden i Nyborg blev målt til 141 cm, hvilket er en 50-års-hændelse. Den højeste vandstand blev målt i Odense, hvor vandstanden toppede med 168 cm.