Læserne sender massiv støtte til fyret Shell-medarbejder
"Skam jer, Shell" lyder det fra flere Facebook-brugere efter bortvisning af medarbejder, der stoppede tre spritbilister.
33-årige Gitte Niegsch tabte slaget om sit job på Shell, men har tilsyneladende vundet kampen om omverdens sympati på Facebook.
I hvert fald vælter støtteerklæringerne til den ny fyrede servicemedarbejder, der blev bortvist efter at have stoppet tre spritbilister på en tankstation, ind på Jyllands-Postens Facebook-side.
"Hun er en STOR HELT!!!!" skriver Helle Braband Jensen.
Den og over hundrede andre kommentarer kommer efter en artikel, der beskriver, hvordan Gitte Niegsch i løbet af februar og marts stoppede tre spritbilister fra at køre fra tankstationen i Slagelse, efter de havde tanket deres biler.
Shells interne regler forbyder imidlertid, at medarbejderne "tilbageholder kunder, der enten stjæler eller kører, når de har drukket". Samtidig gik den 33-årige servicemedarbejder ud af tankstationens butik uden en neongul sikkerhedsvest, hvilket ellers er påkrævet.
Beslutningen om at bortvise Gitte Niegsch for overtrædelserne møder dog ikke stor opbakning fra Facebook-brugerne, hvoraf flere opfordrer til et boykot af tankstationen.
"Hun er helt ok, har klippet mit Shell kort i dag og fundet en ny leverandør," skriver Heinrich Bay.
"Boykot Shell. Selvfølgelig skal hun stoppe en idiot. Håber hun hurtigt får et nyt arbejde. Held og lykke," skriver Jens Christian Ploug.
Andre undrer sig over, at Shell forbyder de ansatte at stoppe spritbilister, når det er ulovligt at køre bil i beruset tilstand.
"Hvis hun nu havde fulgt Shell's stive og urimelige regler, og nogen var blevet slået ihjel, så havde hun skulle leve med det resten af livet, så er det nok nemmere at finde en arbejdsgiver, der sætter pris på hende, mere end Shell gjorde," skriver Susan Hartvich.
Shell har oplyst, at reglerne er til for at sikre medarbejderne mod overgreb. Det bliver også pointeret af en bruger på Facebook, Palle Jakobsen.
"Jeg siger ikke, at hun skal fyres for det, men Shell er ansvarlig for deres medarbejderes sikkerhed og vælger en medarbejder så i flere tilfælde en fysisk konfrontation, øger det markant risikoen for, at det går helt galt. Fyring er nok i overkanten, men en alvorlig snak om egensikkerhed ville være på sin plads," skriver han.
Shell fastholder sin bortvisning og slår fast, at det er sket i tråd med firmaets sikkerhedsregler. Krifa har oplyst til TV Øst, at fagforeningen går ind i sagen, da den mener, at Gitte Niegsch har ret til en erstatning.