Fortsæt til indhold
Indland

Falck takker af med ambulancedrift i område efter 95 år

Region Syddanmark vælger ny leverandører til ambulancetjeneste.

Fra og med september 2015 skal Falck ikke længere køre ambulance i Region Syddanmark efter mere end 95 års tjeneste.

Regionen har i stedet valgt at lade tjenesten gå til det hollandsk-ejede Bios Ambulance Service Danmark og danske Responce. Det besluttede regionsrådet mandag eftermiddag. Falck beklager.

"Falck har aktiviteter i 44 lande og er vant til både at vinde og tabe kontrakter. Alligevel er vi berørte over at miste ambulancetjenesten i Region Syddanmark, hvor vi gennem årtier har haft et virkeligt godt og tillidsfuldt samarbejde med myndigheder og borgere. Ikke mindst er vi dog kede af den mere usikre fremtid vores medarbejdere uundgåeligt går i møde", siger koncernchef i Falck, Allan Søgaard Larsen.

Regionen sendte ambulancekørslen i udbud i april, og de to nye leverandører vandt opgaven ud fra en samlet vurdering af økonomi, kvalitet og sikkerhed i levering. De to kontrakter vil årligt koste regionen 490 mio. kr. Det er en besparelse på 52 mio. kr. i kontraktens første 5 år, og en besparelse på 79 mio. kr. i de sidste 5 år af den 10 år lange kontrakt.

Udover ambulancekørslen omfatter opgaven også kørsel med akutlægebiler, akutbiler og liggende patienttransport.

Region Syddanmark kvitterer for et godt samarbejde med Falck.

"Vi har haft og har et rigtigt godt samarbejde med Falck. Nu ser vi frem til et godt samarbejde med Bios Danmark og Responce. Det materiale, vi har fået fra de to selskaber, har været meget overbevisende," siger Thyge Nielsen (V), formand for Region Syddanmarks præhospitalsudvalg.

Nyheden kommer, efter at Falck kunne fejre 95 års jubilæum i regionen. Den første kontrakt, Falck fik i området, var med Odense by d. 1 april 1919.