Fortsæt til indhold
Erhverv

Klyngebomber og børnearbejde giver 1 pct. ekstra afkast

<p>De etiske fonde underperformer i snit med 0,5 til 1 pct. viser en analyse fra Morningstar</p>

Nej tak til klyngebomber og udnyttende børnearbejde koster på investorernes bundlinje. Det viser en analyse fra Morningstar skriver Børsen.

I snit mister man mellem en halv og en hel procent i afkast hvert år ved at gå efter de politisk korrekte investeringer, viser analysen. Det er dog ikke alle fondene i analysen der decideret hedder noget med etiske investeringer. Fem af de ti i sammenligningen er rettet mod aktier inden for Klima og Miljø, men det antages, at disse miljørigtige virksomheder ikke forbryder sig mod etikkens spilleregler på anden vis.

Ud fra vores analyser kan jeg se at de etiske investeringer halter efter det egenrelle marked. Det koster omkring en procent i afkast om året for at kunne sove godt, hvis man er til etiske investeringer," siger Nikolaj Holdt Mikkelsen, senioranalytiker i Morningstar til avisen.

Han tilføjer at når en etisk fond klarer sig godt, så er det sandsynligvis ikke på grund af etikken og de fravalgte aktier, men snarere fordi de akter, der så er valgt klarer sig ekstra godt.

Avisen skriver også at ønsker man at gå all-in og blæse højt og flot på etikken, så er den amerikanske investeringsforening Vice Fund en oplagt mulighed. Fonden investerer udelukkende i selskaber som ikke er en del af det gode selskab, f.eks. Kksinoudbydere og producenter af våben, tobak og alkohol.