Sanjay Shah udstiller, hvor sygt vores skattesystem er
Udbytteskandalen er ikke engang danmarkshistoriens største skatteskandale og er dermed et udtryk for, at det danske skattesystem er sygt – grænsende til dødssygt.
Dette er en leder: Jyllands-Posten er en liberal avis, hvilket kommer til udtryk på lederplads — mens journalistikken lever sit eget, frie og uafhængige liv. Vi skelner skarpt mellem journalistik og meningsstof. Læs mere om Jyllands-Postens lederskribenter her.
Saltvandsakvariet har kostet 3,5 mio. kr., korallerne en halv mio., og lamperne en kvart mio. kr. Regningen er betalt af danske skatteydere. Det kom frem i en Youtube-video for halvandet år siden, hvor Sanjay Shah stolt viste rundt i sit luksushjem i Dubai. Hovedattraktionen var det omtalte saltvandsakvarium.
Onsdag blev han langt om længe udleveret til de danske myndigheder, der har en berettiget formodning om, at han har lænset statskassen for ca. 9 mia. kr. Det har han og andre kunnet gøre, fordi udenlandske investorer ikke skal betale skat af udbytte på danske aktier. Skatten trækkes automatisk, men den refunderes derefter til de udenlandske investorer.
I 2015 opdagede skattemyndighederne, at refusioner for 12,7 mia. kr. var givet på et forkert grundlag. Personer som Sanjay Shah havde slet ikke fået udbytte og skulle som følge heraf ikke have del i refusionen. Peter Hummelgaard udtrykte på udleveringsdagen sin begejstring. »I dag er en god dag at være justitsminister,« lød det fra ham. Skatteminister Jeppe Buus mente, at vi sender et »stærkt signal« med udleveringen.
Lad os lige gå tilbage til 2014 – året, før de danske myndigheder opdagede, at der var noget helt galt. Da henvendte de tyske myndigheder sig til de britiske med anmodning om assistance, da man efter måneders efterforskning havde opdaget, at noget var rivende galt med refusionen af udbytteskat. Først et år efter greb de danske myndigheder ind, og i den mellemliggende periode udbetalte Skat 10,7 mia. kr. i uberettiget udbytterefusion til blandt andre Sanjay Shah.
Landekoden til det tyske telefonnet er i øvrigt 49, og det tyske Bundesministerium der Finanzen kan følges på både X (tidligere Twitter), Instagram, LinkedIn og Youtube.
Udbytteskandalen er ikke engang danmarkshistoriens største skatteskandale og er dermed et udtryk for, at det danske skattesystem er sygt – grænsende til dødssygt. På intet tidspunkt har skiftende regeringer eller skatteministre taget ansvar for skandalerne, men udelukkende bebrejdet de syndere, der har udnyttet de politisk skabte huller. Det er forstemmende.
Udgifterne til retssager i forbindelse med udbytteskandalen har for længst rundet de 4 mia. kr. Sagen skal gennemføres, koste hvad det koste vil. Det er uomgængeligt i et retssamfund og for retsfølelsen. Det, der gør ondt, er, at milliardudgiften kunne være undgået eller kraftigt reduceret.
Politikerne er i årevis spurtet fra ansvaret for det nu livstruede skattesystem, der skal finansiere det såkaldte velfærdssamfund. Det er tåkrummende pinligt at overvære ansvarlige ministre på udleveringsdagen kro sig som de gode, der har besejret de onde. Det svarer til, at en lottospiller soler sig i en gevinst på 100.000 kr. efter at have spillet for 1 mio. Her er der spillet med andres penge. Denne og andre skatteskandaler skal ikke ende i kostbare kommissioner, der frifinder folketingsmedlemmer og ekskluderer embedsmænd flere etager under direktionslokalerne. Det er en gratis omgang at kalde på en opstramning. Men præcist dét er der behov for. Og med opstramning menes en total omorganisering af Skatteforvaltningen, der i dag består af hele syv forskellige styrelser.
Vi skal ikke her tage stilling til, hvorvidt Sanjay Shah er skyldig eller ej. Det overlader vi trygt til domstolene. Der er til gengæld grund til at glæde sig over, at han stilles til ansvar.
Sanjay Shah risikerer fængsel i op til 12 år. Forhåbentlig skal Folketinget ikke bruge nær så lang tid på at få ryddet op.