Dansker bliver designchef for nyt kinesisk-europæisk bilmærke
Karriere: Den roste danske bildesigner Anders Warming skifter fra Mini til Borgward, hvor han skal være med til at genskabe det gamle tyske prestigemærke.
Borgward skal genopstå til fordums storhed, og det skal ske med solide danske aftryk på designet.
Den danske bildesigner Anders Warming skal nemlig stå i spidsen som øverste designchef for det genopstandne tyske bilmærke, som har meldt ud med meget ambitiøse planer. Den 43-årige designer kommer fra et job som designchef for det BMW-ejede Mini, hvor han er manden bag tredje generation af den ikoniske minibil, som blev lanceret i 2014.
Ud over Henrik Fisker er Anders Warming en af de mest succesfulde danske bildesignere, og han blev i fjor hædret med Dansk Designråds Pris 2015 for sit foreløbige livsværk, der omfatter en stribe bilmodeller, hvor en lang række er skabt i BMW-gruppen, og Anders Warming er bl.a. manden bag den ikoniske BMW Z4, som med sine flammeoverflader fortsat oser af sex og elegance.
Med sit nye job, som han starter på ved årsskiftet, tager Anders Warming sæde i Borgwards øverste ledelse som designansvarlig, og rykker et skridt op ad karrierestigen.
Borgward viste de første modeller på sidste års IAA motorshow i Frankfurt, hvor SUV’en BX7 blev præsenteret, den er fulgt af prototyper som SUV’erne BX5 og BX6. Men det er planen at udvide med flere modeller fra mærket, som bl.a. den kinesiske lastbilfabrik Foton har investeret i.
Premium-udstråling
Det er da også meningen at få en stor produktion i gang i Kina, mens Borgward, der er en af de helt store europæiske underleverandører til bilindustrien og har hovedkvarter i bilbyen Stuttgart, også har barslet med en fabrik på tysk grund. Med ansættelsen af Anders Warming vil Borgward gøre mærker som kinesiske Qoros og koreanske Kia/Hyundai kunststykket efter. De har med ansættelsen af designchefer som Gert Hildebrandt, der stod i spidsen for Mini før Warming, og Peter Schreyer fra VW fået skabt europæiske designsnit.
Borgward var Tysklands tredjestørste bilproducent frem til lukningen i 1961 og var et absolut luksusmærke med avanceret teknologi som automatgear og luftaffjedring og modeller som bl.a. Isabella på programmet. Her kan Warmings erfaring fra et premium-brand som BMW omsættes til designsignaler, som skal udstråle eksklusivitet hos mærket, der indtil nu har haft tyske Roland Sternmann, tidligere VW-designer, i spidsen, men har fået hug i tysk presse for at være for anonymt. Fabrikken er fåmælt omkring de planer, Anders Warming skal føre ud i livet. Men den nye førstemand præsenteres med stolthed.
»Jeg er meget begejstret over, at vi kan udfylde en sådan rolle med en så ekstraordinær og erfaren designer som Anders Warming,« siger Ulrick Walker, bestyrelsesformand for Borgward.
Ifølge Automotive Week har Anders Warming allerede forladt sit job hos BMW. Det er ifølge fabrikken sket i venskabelighed.
»Vi er kede af hans beslutning, men det er ikke dramatisk, da Borgward ikke er en direkte konkurrent,« siger en fabrikstalsmand til bladet.
Opslugt af design
Vi har forsøgt at fange Anders Warming for en kommentar. Men han udtaler sig først, når han tiltræder sit nye job.
Vi har i flere omgange tidligere talt med Anders Warming. Og der er ingen tvivl om, at den tidligere Struer-dreng, der er uddannet ved Art Center College i Schweiz og Californien og en årrække også har arbejdet som designer hos VW, brænder for bildesign.
»Når jeg får lov til at sidde og tegne, glemmer jeg tid og sted. Jeg kan sidde i otte timer ved et bord med en kop kaffe og bare høre musik og tegne. Så er jeg helt opslugt – og glad,« fortalte Anders Warming i sin tid.
»Det er fornemmelsen med et par tegninger og et par streger at kunne skabe et objekt, som ikke eksisterer endnu, men som kommer til det. Om fem minutter kan jeg tegne en bil, som aldrig har eksisteret før, og så kommer der måske nogen forbi og spørger, om vi ikke skal have den i produktion,« sagde Anders Warming.
Men der er mere end det: »Anders Warmings design er fremtidsorienterede og har været normdannende for den stærke skulpturelle og organiske stil, som har præget bildesign de sidste 15 år,« lød det bl.a. i begrundelsen fra Designrådet i fjor.
Det bliver interessant at følge Anders Warmings hånd hos Borgward.