Fortsæt til indhold
Håndbold

Lindberg: Jeg kunne lukke problemerne ude

Fløjspilleren Hans Lindberg tænkte ikke på sin klubs konkurs, da kampen imod Rusland blev fløjtet op.

Gdansk

Fredag gik hans klub gennem ni sæsoner konkurs, da HSV Handball i Tyskland drejede nøglen om. Lørdag blev han sendt på banen, da Danmark spillede åbningsopgør imod Rusland.

Inden kampen skrev han selv om sit syn på sagen på sin Facebook-side:

»Jeg er stadig i chok over, hvad der er sket. Jeg er skuffet, rasende, ked af det og lamslået ligesom alle andre, der holder af HSV Handball.«

Det kunne dog ikke mærkes på banen. Hans Lindberg fik hele anden halvleg på banen, og han scorede to mål.

»Selvfølgelig har det fyldt noget op til kampen, selvfølgelig har det det, men kun lige op til kampstart. Jeg har været professionel håndboldspiller i så mange år, så ved jeg godt, hvordan jeg skal lukke sådan noget ude,« sagde Hans Lindberg.

Han var godt tilfreds med sin egen indsats i opgøret.

»Det var fint i forsvaret i forhold til, hvad vi havde aftalt, og jeg var fint kørende i forhold til afslutningerne. Alt i alt synes jeg, at jeg er helt med i turneringen som jeg skal,« sagde Hans Lindberg efter kampen.

Det var dog kun i de sidste 10 minutter, at Danmark stak af fra russerne.

»Jeg synes, vi havde det svært i første halvleg. Vi havde svært ved at få det rigtige tempo på og åbne det russiske forsvar. Vi var glade for at gå til pausen med uafgjort, og det kan vi blandt andet takke Landin for. I anden halvleg blev det bedre. Vi fik også russerne til at lave fejl, og så kunne vi straffe dem med en del kontrascoringer,« sagde Hans Lindberg.