Fortsæt til indhold
Håndbold

Nykøbing Falster overraskede topholdet og snuppede pokalen

Det nyrige tophold fra Odense missede endnu en titel. Nykøbing Falster vandt pokalfinalen med 28-26.

Der var tale om en ægte holdkrammer.

I sekunderne før slutfløjtet lød, listede Jakob Larsen op på tribunen. Med et stort smil omfavnede hans muskuløse arme hele banden af mennesker med et tilhørsforhold til Nykøbing-Falster. Alle skulle være med.

Handlingen var både betænksom og symbolsk, for det var netop en gennemført holdpræstation, der sikrede de gule Nykøbing Falster-spillere den overraskende pokaltitel anno 2018.

Finalesejren på 28-26 over ligaens førerhold Odense var en kæmpe triumf for cheftræner Larsen, der lørdag kylede Randers ud af semifinalen med en noget nær historisk lussing.

»Det er uvirkeligt og ubeskriveligt for mig. Vi har et mandskab, der kæmpede heroisk hele vejen igennem,« sagde cheftræneren med guldglimmer i håret.

Jakob Larsen havde sat sit hold glimrende op – både taktisk og mentalt. Nykøbing Falster-spillerne var kampen igennem aggressive og hamrede til alt og alle, der nærmede sig tremeterlinjen.

Det var ikke fordi, at Odense manglede vildskab eller vilje. Man var aldrig i tvivl om kampens vigtighed for det nyrige tophold, der gjorde, hvad det kunne. Nykøbing Falster havde bare noget ekstra.

Det beviste Lærke Nolsøe beviste eksempelvis, da hun modtog bolden i kontrafase i første halvleg. Først virkede det naivt at forsøge at sprinte sig forbi et halvt fynsk hold, men Nolsøe viste mod, kaldte på bolden, greb den, satte turbo på og ofrede sine lemmer i jagten på en scoring. Hun fik som fortjent.

Den gule NFH-defensiv havde overordnet set fint fat i favoritterne fra Fyn. Målvogteren Cecilie Greve var længe ligeså varm som i lørdagens semifinale. Landsholdsspillere som Stine Jørgensen, Mie Højlund og Mette Tranborg besidder alle individuelle evner, der kan give ethvert hold problemer, men de knap 350 medrejsende tilhængere fra Falster kunne alligevel skåle i pausen. De havde nok også brug for en tår. Sikke en indsats fra tribunen. De var en fornem julegave til pokalweekenden i Esbjerg.

I den modsatte lejr var opbakningen også glimrende. Mon ikke størstedelen af de fynske fans for tre år siden kun drømte om at være, hvor de er nu? Danske vicemestre og pokalfinalister, der drømmer om at tilhøre Europas absolutte top.

For blot tre år siden rodede Odense rundt i bunden af ligaen. Holdet var næstsidst ved juletid, da den tidligere landstræner Jan Pytlick blev præsenteret som ny chef fra sommeren 2016. En pengestærk, fynsk ejerkreds med sans for ejendomshandler så den dobbelte OL-guldtræner som manden til at løfte det sportslige projekt.

Cheftræneren har på tre sæsoner hentet hele 18 spillere til Odense – heriblandt syv danske landsholdsspillere – mens ejerkredsen i oktober kunne berette om et ejendomssalg på 25 mio. kr. Trods pengeforbruget er det endnu ikke lykkedes at vinde pokaler. I fjor glippede DM-guldet, og i søndagens finale stod Anna Lagerquist og co. i vejen.

»Vi havde en mulighed for det i dag, men det magtede vi ikke. Nykøbing var bedre og klogere end os. De straffede os med deres hurtige spil,« sagde Jan Pytlick og fortsatte:

»Lige nu er den hård, og derfor sagde jeg heller ikke så meget i omklædningsrummet. Tårerne flød, og det vil gøre ondt i et par dage, men derefter må vi tage ved lære af sådan en kamp,« sagde Jan Pytlick.

På intet tidspunkt overlod Nykøbing Falster initiativet til Odense. Svenske Lagerquist gik forrest i det, der periodevis udviklede sig til en boksekamp på stregen, mens NFH-spillerne skiftedes til at tage ansvar i fraværet af den gravide stjerne, Johanna Westberg.

»Vi har mistet profiler undervejs i efteråret, men vi har knoklet videre. Det er utroligt, at vi kan levere sådan i en finale mod ligaens førerhold. Jeg er stolt,« sagde Jakob Larsen.

Årsagen til semifinalecomebacket - syv mod seks-spillet - blev taget i brug fra Odenses side, men det var ikke nok. Klogskab, tilfældigheder, brændte straffekast og udvisninger blev mikset sammen i en afslutning, der faldt ud til Nykøbing Falster.

Og dermed tog øboerne sin første pokaltitel nogensinde.