Skandale og grotesk afslutning på sæsonens største grandprix
Dårligt underlag og en drilsk startsnor udgjorde en skidt start for sæsonens første speedwaygrandprix.
50.000 tilskuere stoppede hver især to fingre i munden og piftede rasende ned mod ringen, da 16 speedwaykørere stoppede sæsonens første grandprix efter 12 heats i Warszawa.
Grunden til at de ellers hårdføre gutter ikke kørte mere i Polen var, at sikkerheden ikke var ok på grund af et skidt underlag.
Det er første gang, at man forsøger at bruge Narodowy Stadion til speedway, og det havde trukket 50.000 til.
Normalt er Narodowy et fodboldstadion, hvilket betyder, at man flytter græsset uden for stadion og lægger slagger oven på den underlæggende beton. Efter få heats begyndte der at dukke spor op i belægningen, som kørerne ramte, hvorfor de styrtede på må og få. Efter 12 af de 20 indledende heats blev det besluttet at stoppe med at køre på jorden, der er fragtet ind fra England.
Helt grotesk blev det, da alle kørerne tog en ”æresrunde”, hvilket blev mødt med en voldsom pibekoncert fra de tilskuere, der trods alt var blevet tilbage.
Æresrunden tilfaldt den lokale helt Tomasz Gollob, der fik en lufttur af de 15 andre kørere.
Grandprixet begyndte da også som en farce, da den mekanik, der skal sende startsnoren i vejret, gik i stykker.
Da det ikke lykkedes at reparere noget, som en dansk dreng med en smule fornemmelse for at bygge med Lego kunne have fixet, ja så måtte kørerne sendes af sted med brug af startlamper, som man kender det fra Formel 1.
Det betød, at kørerne kæmpede med tyvstarter, og helt grotesk blev det i heat seks.
Australske Jason Doyle blev diskvalificeret på grund af en tyvstart – uden startsnoren – og da heatet skulle køres igen, var det pludselig med startsnor. Det viste sig så, at denne stadig ikke virkede, da den ene side røg i vejret hurtigere end den anden. I omstarten vandt Nicki Pedersen ellers, men han måtte nøjes med tredjepladsen, da heatet så endelig blev afviklet i tredje forsøg – uden startsnor.
Arrangørerne har ellers forsøgt at gasse afviklingen op med stramninger af tidsreglerne, men det hjælper jo ikke meget, når man ikke kan få startsnoren til noget så simpelt at banke i vejret.
Aflysningen må have ærgret den danske debutant, Michael Jepsen Jensen, der har fået en fast plads i dette års udgave af VM-serien.
Allerede i første heat viste han tænder, da han overhalede Nicki Pedersen og tog to point, mens Nicki Pedersen måtte nøjes med et.
Michael Jepsen Jensen går under øgenavnet ”liglad”, og ligeglad var han da også, da han i 7. heat mødte en tidligere og en regerende verdensmester i Chris Holder og Greg Hancock, der begge fik baghjul i en suveræn sejr af jyden.
Jepsen Jensen kom dog ned på jorden igen, da han i sit tredje heat sluttede sidste.
FIM - Den internationale motorcykelunion - besluttede efter løbet, at lade pointene stå, og det betyder, at slovenske Mataj Zagar fører otte point, mens Niels-Kristian Iversen er bedste dansker på en tredjeplads med syv point.
Michael Jepsen Jensen havde optjent fem point i tre heats (syvendeplads), og Nicki Pedersen tre (12.-plads).