Fortsæt til indhold
Formel 1

Magnussen efter kvalifikation: Forventningerne er indfriet

Haas' forventninger til kvalifikationen i Melbourne er blevet indfriet, siger Kevin Magnussen.

/ritzau/

Solen er gået på hæld i australske Melbourne, men stemningen foran Haas' garage ved Formel 1-banen i Albert Park fortsætter med at være i top.

Det skyldes ikke mindst, at holdets forhåbninger om en god kvalifikation i den grad blev indfriet, da holdets to kørere, Kevin Magnussen og Romain Grosjean, tidligere lørdag kørte sig til henholdsvis en syvende- og en sjetteplads.

- Jeg er rigtig glad og tilfreds med starten på denne sæson. Vi har været meget håbefulde omkring vores potentiale, og forventningerne er blevet indfriet, siger Kevin Magnussen.

Der var på et tidspunkt et helt sekund mellem de to kørere, men sådan sluttede det ikke. Franske Grosjean satte tiden 1 minut og 21,826 sekunder, mens Magnussen var lige i hælene og kørte i 1 minut og 22,099 sekunder.

Det er mere end et sekund hurtigere end danskerens tid på samme bane sidste år. Dengang satte han tiden 1 minut og 23,187 sekunder.

En god start på Formel 1-sæsonen 2019 har været vigtig for Haas, men det er alt for tidligt at spå om, hvordan det kommer til at gå resten af sæsonen, lyder det fra Magnussen:

- Vi har fået en rigtig god start og nogle rigtig gode startplaceringer, men det er kun det første løb i sæsonen, og vi har en lang sæson foran os, siger han.

I løbet af kvalifikationen blev Magnussen sluppet for tidligt ud af pitten og kom derfor tæt på Racing Point-køreren Sergio Perez. Det kommer til at koste holdet en bøde på 5000 euro.

Det bekræfter Den Internationale Motorsportsunion (FIA) i en pressemeddelelse sent lørdag aften lokal tid.

Kevin Magnussen er dog ikke den eneste kører, der lørdag blev vinket for tidligt ud af pitten. Det samme skete for McLarens Lando Norris under lørdagens træning. Også det kommer til at koste 5000 euro i bøde.

Artiklens emner
Haas F1