Fortsæt til indhold
Fodbold

Sportschef skal rangere over ny AGF-træner

Morten Wieghorst skal referere til sportschef i ny ledelsesstruktur i AGF.

Jesper Engmann

Da Peter Sørensen var træner og Brian Steen Nielsen sportschef i AGF, var de sidestillede med hensyn til beføjelser. Begge refererede direkte til direktør Jan Christensen. Den ene bestemte ikke over den anden.

Med ansættelsen af Morten Wieghorst som ny træner bliver ledelsesstrukturen i AGF mere hierarkisk. Øverst den daglige leder, en ny administrerende direktør, under ham en sportschef og under ham træner Morten Wieghorst.

»Vi går faktisk efter en klassisk struktur. Vi skal have en ny administrerende direktør, så en sportschef, og så skal Morten Wieghorst referere til sportschefen. Den struktur er ny i AGF, men det er en erfaring, jeg har fået. Det er den struktur, Morten Wieghorst helst vil arbejde med, og det har vi talt åbent med ham om,« siger Lars Fournais, formand for bestyrelsen i Aarhus Elite.

Sportscehf Brian Steen Nielsen og træner Peter Sørensen var sidestillede, og det gav vel en form for magtkamp?

»Ja, det gjorde det. Modellen, som vi anvendte, kan være brugbar i nogle situationer. Men nu har vi valgt noget andet. Vi har diskuteret det helt åbent med Morten Wieghorst, og han synes også, det er den bedste løsning. Han er en person, som hviler i sig selv, han har ikke brug for titler. Han er Morten Wieghorst og det er ham, AGF skal bruge. Han brænder for at bygge dette nye team op, og det glæder jeg mig sindssygt meget til at se,« siger Lars Fournais, som ikke har betænkeligheder ved at indføre nye kommandoveje i den øverste sportslige ledelse eller forsøge at lokalisere en stærk mand som sportschef.

»Vi arbejder på at skabe holdet, med tryk på hold. De tre øverste chefer skal fungere sammen. Det er blevet klart for os, hvilken sportschef vil passe til det og hvilken direktør vil passe ind. Dette bliver et holdarbejde. For hvis to ledere ikke kan finde ud af det, så bliver det noget bras,« lyder bestyrelsesformandens erfaringer.

En klar sportslige linje

På en række møder i løbet af foråret har Lars Fournais og næstformand Jesper Ørskov sammen med Morten Wieghorst diskuteret jobbet i AGF, hvad det skal indeholde og hvordan det skal udføres.

»Jo mere, jeg har talt med Morten Wieghorst, jo mere har jeg indset, at han er manden for os. Det vi gerne vil skabe er en klart defineret sportslig linje, der gennemsyrer hele klubben. Samtidig vil vi gerne have en team-orienteret leder, der helt klart betoner, at det handler om at have det rette hold omkring sig. Jeg kan ikke se nogen bedre cheftræner end Morten Wieghorst til at stå i spidsen for det forløb. Han skal have frihed til at sætte sit eget hold. Det skal han så bruge tid på nu,« siger Lars Fournais.

Øvelsen er den samme

Da AGF første gang talte med Morten Wieghorst, var AGF endnu ikke rykket ned, og da klubben endte med at rykke ud, gjorde det processen en anelse vanskeligere.

»Måske havde det ikke gjort processen sværere, hvis vi var blevet i Superligaen. Men vi talte meget med ham, lyttede til, hvad han ville og fortalte ham, hvad vi ville. Det, der skal ske i AGF, er det samme, om vi var blevet i ligaen eller ej. Var vi blevet, skulle vi alligevel have kigget på, hvordan det sportslige set-up var. Nu rykkede vi desværre ud, men øvelsen er den samme. Den snak har vi brugt meget tid på med Morten Wieghorst,« siger Lars Fournais.

En sideeffekt ved at ansætte Wieghorst er vel, at I får nemmere ved at rejse penge i en emission?

»Det håber jeg. Jeg ved, hvordan vores investorer tænker. Jeg er meget ydmyg. Derfor skal vi have en virkelig sammenhængende ny sag at komme med. Den skal beskrives godt, så alle siger, ja, det vil vi godt være med til en gang til. Derfor er ansættelsen af Morten Wieghorst et første meget vigtigt skridt og signal. Men der skal mere til, det ved vi godt, og det knokler vi for at få på plads. Jeg er fortrøstningsfuld, det ser bedre og bedre ud i AGF,« siger bestyrelsesformand Lars Fournais.