- Opdateret 18/09/2017 kl. 12:03
Wayne Ronney erkender at have kørt spirituskørsel - nu har han fået sin dom
Den 31-årige tidligere landsholdsanfører blev stoppet og anholdt den 1. september.
Den tidligere engelske landsholdsanfører og Everton-legende Wayne Rooney har erkendt sig skyldig i at have kørt spirituskørsel.
Det skriver britiske medier som BBC og The Guardian.
Efter tilståelsen er den 31-årige fodboldspiller blevet idømt to års frankendelse af kørekortet og 100 timers samfundstjeneste i løbet af det næste år.
Den nuværende Everton-angriber blev stoppet af politiet den 1. september, da han var på vej hjem fra en bar i Cheshire.
Siden har han været sigtet i sagen.
Rooney afviste at give kommentarer til de fremmødte journalister inden mandagens retssag i Manchester.
Han har dog udsendt en meddelelse, hvor han undskylder for sin »utilgivelige mangel på dømmekraft«.
Samtidig slår han fast, at han har undskyldt »over for min familie, min manager, direktøren og alle i Everton« samt alle sine fans.
Wayne Rooney vendte i sommer retur til sin barndomsklub, Everton, efter at have optrådt for Manchester United siden 2004.