En kamp og han var solgt
Fodbold: AGF’s nye serbiske angriber blev overrasket over niveauet i Superligaen, som han sammenligner med Belgien.
En kamp og han var næsten bogstaveligt solgt. Aleksandar Cavric, 21-årig serbisk angriber, var en anelse skeptisk, da han fandt ud af, at en dansk klub gerne ville ansætte ham. I et års tid havde han uden stort held forsøgt at slå sig ind på Genks hold i den bedste belgiske liga. Nu stod AGF fra Aarhus og ville leje ham i et år, og derfor skulle han op og se sin kommende klub spille mod Esbjerg.
»Jeg har aldrig set kampe fra Danmark på tv, og derfor troede jeg ikke, at den danske liga var god. Men jeg så kampen mod Esbjerg og tænkte: Hvad? Det er jo fantastisk. Jeg vil gerne spille fodboldbold frem for at sparke. Det var en meget positiv overraskelse for mig,« siger Aleksandar Cavric, der blot har trænet et par gange med sine nye holdkammerater.
Allerede kort ind i snakken efter dagens træning begynder han på sit noget gebrokne engelsk at ytre sig om, at AGF muligvis snart skal til at spille europæisk fodbold. Hvorfor ikke, som han siger, alle hold kan slå alle i Superligaen, så vidt han kan se. Det er i det hele taget en positiv og optimistisk fodboldspiller, som AGF foreløbig har lejet for resten af denne sæson.
Formen skal på plads
Hvis klubben kan lide, hvad Aleksandar Cavric leverer, hvis han trives, og hvis Genk vil sælge, kan der blive tale om et permanent skifte næste sommer. Men der er længe til. Først skal Aleksandar Cavric i den fornødne form.
»Da jeg kom til Genk fik jeg en fin mulighed for at vise mig frem. Jeg spillede vel fem-seks kampe i træk. Men jeg fik ikke scoret. Derefter blev jeg placeret på bænken, og så fik jeg ikke rigtigt chancen igen. Jeg spillede kun for ungdomslandsholdet i Serbien. Det er for lidt, når man er så ung som jeg. Derfor valgte jeg at tage til Danmark. Jeg kunne ikke se mig selv på bænken i Genk i endnu en lang periode. Så jeg håber på at få chancen i AGF,« siger Aleksandar Cavric.
I sin belgiske klub Genk fik han ikke regelmæssig spilletid.
»Jeg har ikke spillet ret mange kampe i Genk, men heldigvis har jeg været med landsholdet. Nu må vi se, hvad der sker. Jeg skal falde til her, jeg skal have flere træningstimer bag mig. Men vi har tid, jeg skal være her et år,« bemærker den unge serber.
AGF-træner Morten Wieghorst er godt klar over, at Alesandar Cavric fra dag et ikke kan hoppe ind og spille halvanden times Superliga-fodbold.
Muligt efterslæb
»Det er ikke mange kampe, Aleksandar Cavric har spillet på det seneste. Meningen er, at vores fysiske træner, Thomas Rostgaard Andersen, skal se nærmere på ham, og så ser vi, hvor han ligger rent formmæssigt. Han spillede en time mod Danmark ved EM i sommer, han har fået lidt indhop for sin belgiske klub og fik senest et kvarters tid med landsholdet. Så der er muligvis et efterslæb,« som Morten Wieghorst formulerer det.
I sine to første sæsoner i serbisk fodbold scorede han 16 mål i 60 kampe for OFK Beograd. I starten blev han placeret som fløjspiller, men skiftede så til midterangriber.
»Jeg har altid spillet enten i højre eller venstre side. Men sidste år blev jeg placeret som midterangriber, og jeg scorede en del mål og gjorde det godt. Genk hentede mig som angriber, og jeg er kommet til AGF som angriber. På U21-landsholdet er jeg altid kantspiller, men for mig er det underordnet, hvor på banen, jeg spiller,« siger Aleksandar Cavric, der er så begejstret for Superligaen, at han sammenligner den med Belgiens bedste række, Jupiler Ligaen.
Som i Belgien
»Inden jeg kom til Aarhus, havde jeg slet ingen ide om, hvordan niveauet var i Danmark. Faktisk troede jeg, at det var dårligt. Men det kan måle sig med det, jeg oplevede i Belgien. Så det er et godt skridt frem for mig at komme til AGF,« fastslår han.