Fortsæt til indhold
Fodbold

Viborg-træner kalder nederlag i lokalopgør for ekstremt tungt

Nickolai Lund mener, at Viborgs spillere mandag leverede en god præstation, men at der manglede effektivitet.

/ritzau/

Viborgs nederlag til FC Midtjylland i mandagens midtjyske derby er ekstremt tungt.

Det siger Viborg FF-træner Nickolai Lund i en video delt på klubbens hjemmeside.

- Uanset hvad er det ekstremt tungt at tabe derbyer. Det betyder bare lidt ekstra. Så det er det, der fylder allermest, siger han efter kampen.

FCM tog mandag aften en 2-1-sejr hos lokalrivalerne fra Viborg.

Lund mener, at spillerne leverede en god præstation, men at der manglede effektivitet på de chancer, som de formåede at skabe.

- I sådan en topkamp mod et godt hold som FCM skal man være skarp på de chancer, man får, siger han.

Når Viborg og FCM mødes, er det ofte både underholdende og intenst, hvilket mandag dog ikke var tilfældet i de første 45 minutter.

Det blev ændret i anden halvleg, hvor FCM-anfører Rasmus Nissen Kristensen efter få minutter stangede gæsterne i front.

Der gik ikke længe, før værterne svarede igen, da Dorian Junior stod for en udligning efter en sekvens med flere FCM-fejl.

Viborgs Charly Nouck var kort efter tæt på at bringe holdet i front, men i stedet gik det galt i den anden ende.

FCM’s indskiftede Sofus Johannesen skabte en farlig situation, da han brød igennem i højresiden. Bolden dumpede ned for fødderne af Philip Billing, der sparkede føringsmålet i kassen.

Viborg, der ellers var i en god periode, fandt derefter ikke sig selv, mens FCM fik greb om kampen og styrede sejren hjem.

Den 19-årige Sofus Johannesen fortæller til FCM’s hjemmeside, at sejren føles fremragende.

- Som Midtjylland-spiller har man jo altid drømt om at vinde et derby mod Viborg. At stå med en sejr i dag er klasse.

- Det særlige ved de her opgør er jo, at man kæmper lidt om håneretten. Klubberne har jo aldrig været gode venner, så at vinde over dem er fedt - og så især på udebane, lyder det.

FC Midtjylland er efter sejren på siden af FC København på 25 point i Superligaens top.

Viborg har på tredjepladsen 20 point.