Fortsæt til indhold
Fodbold

Danske EM-fans blev udsat for verbale og fysiske overgreb af engelske fans - advarer nu italienere

Der var ikke kun fodboldfest i London onsdag aften, da England og Danmark mødtes i EM-semifinalen. Flere danske fans advarer de italienere, der skal se finalen i den britiske hovedstad søndag, efter egne ubehagelige oplevelser med de engelske fans.

Der var dækket op til fodboldfest i London onsdag aften, da Danmark og England stod over for hinanden i EM-semifinalen. Omkring 8.000 danskere, der er bosat i England, mødte op på Wembley for at overvære kampen. Det samme gjorde omkring 52.000 briter.

Men det var ikke alle engelske fans, der nøjedes med at se fodbold og glæde sig over Englands 2-1-sejr. Flere af de danske fans blev truet, spyttet på og udsat for andre verbale og fysiske overgreb før, under og efter kampen.

Det har danske fans efter kampen fortalt til både britiske og danske medier samt på de sociale medier. Oplevelserne får nu også flere af danskerne til at advare italienere, inden de kan tage til finaleopgøret mellem England og Italien søndag aften.

Et medlem af Facebook-gruppen »Dansk i London« skriver, at han var iført en Christian Eriksen-trøje og havde et dannebrogsflag malet i ansigtet, da han gik mod toget på vej hjem fra kampen. Han blev stoppet af en flok engelske fans, der råbte en masse bandeord efter ham og truede ham med tæv.

»Jeg tør ikke tænke på, hvordan de ville have reageret, hvis England ikke var gået videre,« skriver han i gruppen.

Flere af gruppens medlemmer skriver også, at de har klaget til Det Europæiske Fodboldforbund (Uefa) over de engelske fans, og at italienerne skal passe på.

En dansk kvinde, der er bosat i London, siger til TV2, at en gruppe af fans fulgte efter hende, hendes mand og niårige datter efter kampen og truede familien, og en britisk mand, der sammen med sin danske hustru var inde og se kampen, er flov over sine landsmænd.

»Det var modbydeligt,« siger han til TV2.

En af tv-stationens udsendte medarbejdere overværede også selv flere episoder på stadion, og så blandt andet en mand, der blev smidt ud, inden kampen overhovedet blev fløjtet i gang, fordi han »nærmest kom i slagsmål« med nogle danske fans.

Ikke som i 80’erne

Langt de fleste englændere opførte sig dog ordenligt i semifinalen, og inden kampen sagde Peter Grønlund, der er forfatter til en række bøger om fankulturer og bl.a. har studeret det engelske miljø omkring fodboldfans grundigt, til Jyllands-Posten, at det ville komme meget bag på ham, hvis de engelske fans lavede ballade.

»De (danskerne, red.) kan føle sig 100 pct. sikre. Det vil komme meget bag på mig, hvis der sker noget. Den hooligan-scene, man kendte fra England i 80’erne, 90’erne og starten af 00’erne, eksisterer stort set ikke mere. Der har været massivt fokus på det, og politiet er meget opmærksomt. De restriktioner, der er omkring fodboldkampe, har bare virket,« sagde han.

Der er heller ikke historier om større slagsmål i forbindelse med kampen, ligesom Uefa har udtalt, at forbundet ikke har modtaget nogen anmeldelser om slagsmål.

Til gengæld har Uefa straffet Det Engelske Fodboldforbund (FA) med en bøde på 223.000 kroner for tre forhold: Brug af laserlys, buhråb under den danske nationalsang og brug af pyroteknik fra fans.

Finalen fløjtes i gang klokken 21. Det er første gang i historien, at England spiller EM-finale, mens Italien blev europamester i 1968.