Pogacar triumferede på lang og tempofyldt etape i Touren

Tadej Pogacar vandt Tourens længste etape over 219 kilometer og er samtidig ny mand i førertrøjen.

Sidste års vinder af Tour de France, Tadej Pogacar (UAE Emirates), overtog torsdag den samlede føring i det franske etapeløb.

Det skete, da den 23-årige slovener vandt 6. etape, efter at han slog samtlige konkurrenter på den afsluttende sprint.

Det var rivalen Primoz Roglic (Jumbo-Visma), der indledte sprinten nær toppen af en mindre stigning en kilometer før mål, men Pogacar kørte let forbi landsmanden og kom først over målstregen.

På det tidspunkt måtte flere ryttere grave dybt for at finde kræfterne ovenpå en særdeles udmarvende dag.

Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) kom også fint igennem strabadserne og avancerer til en samlet tredjeplads i klassementet med 31 sekunder op til Pogacar.

Landsmanden Jakob Fuglsang (Israel-Premier Tech), der undervejs på etapen var i udbrud, sad også godt med, og den 37-årige veteran er nu på 14.-pladsen med et minut og 16 sekunder op til den førende slovener.

Den hidtil førende rytter i klassementet, Wout van Aert (Jumbo-Visma), kom ikke med de forreste ryttere hjem, og derfor måtte belgieren vinke farvel til den gule førertrøje.

De 219,7 kilometer lange etape - Tourens længste i år - fra Binche til Longwy foregik i et opskruet tempo med en gennemsnitsfart på 49 kilometer i timen.

Etapen blev præget af flere udbrud med dansk deltagelse, men med 11 kilometer tilbage var hele feltet samlet.

Det blev dog straks angrebet på den kuperede afslutning med flere mindre stigninger, inden Tadej Pogacar satte konkurrenter til vægs på de sidste 500 stejle meter.

Dagen blev indledt med et ti-mand-stort udbrud med deltagelse af Mads Pedersen (Trek), Kasper Asgreen (Quick-Step) og Magnus Cort (EF), der fortsat er indehaver af den prikkede bjergtrøje.

Senere kom Jakob Fuglsang afsted i et tre-mands-udbrud med Wout van Aert, men det udbrud blev også indhentet. Fuglsang lod sig undervejs bevidst falde tilbage til feltet, da det begyndte at nærme sig.

/ritzau/

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.