Svensk verdensmester kæmper mod Sauerlandbokser i nat
WBC-mesteren i supermellemvægt forsvarer sin titel mod englænderen George Groves i en kamp, der ser mere interessant ud end Floyd Mayweather Jr.’s.
LAS VEGAS
Sauerland styrer de bedste svenske bokseres karriere på nær en – Badou Jack.
Til gengæld er netop Badou Jack den klart mest anerkendte bokser internationalt, og han er verdensmester i supermellemvægt hos forbundet WBC. Lørdag nat dansk tid har en Sauerland-bokser så muligheden for at pille titlen fra manden fra Stockholm.
Floyd Mayweather Jr. bokser sin måske sidste kamp, når han går i ringen i MGM Grand. Modstanderen er håndplukket og bliver af de fleste eksperter anset for chanceløs. Men selvom hovedkampen er som sakset ud af en Rocky-film, så er den virkelig spændende kamp ved stævnet på undercardet. Fighten mellem Badou Jack (19-1-1, 12 KO) og George Groves (21-2, 16 KO) ligner en underholdende krig, der kan gå begge veje.
Badou Jack med de gambiske rødder har haft en karriere, der længe gik uden om de svenske mediers søgelys. De første fem kampe blev bokset i Sverige og Finland, men siden da har det været med base i USA.
Så da han i april blev en meget overraskende verdensmester måtte de fleste svenske sportsjournalister læse op på mandens karriere. Sejren over den indtil da ubesejrede Anthony Dirrell var yderst overraskende. Amerikaneren havde en enkelt uafgjort i 28 kampe og havde netop erobret titlen i sin foregående kamp. Svenskerens sejr var så meget mere imponerende, da han blot et år før havde lidt et nederlag på knockout i 1. omgang. Brutalt var han sendt i gulvet to gange og blevet stoppet af kamplederen. Men det, der lignede en glaskæbe, var forsvundet, da han mødte Dirrell. Med en primitiv og aggressiv stil sled han sin modstander ned og vandt på point efter 12 hårde omgange.
Nu står han for første gang i et titelforsvar, og det er en kæmpe udfordring. Badou Jack er regnet som nummer seks i verden i supermellemvægt, men modstanderen George Groves er placeret tre pladser højere som nummer tre.
George Groves er en fremragende teknisk bokser, der er hurtig på både hænder og fødder. Han har et glimrende jab og bokser godt fra distancen. Den svenske verdensmester er mere primitiv i sin stil. Han er forholdsvis åben, og George Groves stil ligner et mareridt for ham. Var kampen bokset for to år siden, ville de færreste give svenskeren en chance. Men englænderen har to gange været oppe mod Carl Froch. I den første førte han klart, da han blev rystet og kontroversielt stoppet. I rematchen blev han knockoutet helt regulært.
Englænderen har kun haft to kampe siden, og spørgsmålet er, om det er for tidligt for ham at gå op i en VM-kamp. Ingen ved, hvor meget der sidder tilbage af de to nederlag mod Carl Froch i hans sjæl og krop. »Cobraen«,der tidligere har delt to kampe med Mikkel Kessler, vandt med en stil, der minder lidt om Badou Jacks. Den nu pensionerede englænder er dog på mange facetter sin svenske kollega overlegen. Derfor er George Groves stadig favorit, men udfaldet er absolut ikke givet.
For Badou Jack er kampen ikke bare det første titelforsvar, men også et økonomisk skridt op. Han er i dag tilknyttet Floyd Mayweather Jr.’s »The Money Team,« og hans purse i denne kamp er 500.000 dollars – omkring 3,3 mio. kr. Kampen bliver vist på PPV hos Viasat.