Fortsæt til indhold
Sport

Filip Jørgensen udnævnes til ny førstekeeper i Chelsea

Enzo Maresca bekræfter torsdag, at Filip Jørgensen overtager fra Robert Sanchez som førstekeeper i Chelsea.

/ritzau/AFP/

Når Chelsea går på banen til fredagens Premier League-kamp mod Brighton, bliver det med med danske Filip Jørgensen i målet.

Chelsea-træner Enzo Maresca bekræfter på et pressemøde torsdag, at danske Jørgensen overtager rollen som førstekeeper fra spanske Robert Sanchez.

22-årige Jørgensen fik sin Premier League-debut i sidste uges sejr over West Ham, men i weekendens kamp i FA Cuppen, var Sanchez tilbage i målet, da Chelsea blev slået ud af Brighton med cifrene 2-1.

Den 27-årige spanier har lavet flere store fejl indtil videre i sæsonen, blandt andet i sidste måneds 1-3 nederlag til Manchester City.

- Filip er den bedste løsning for os i øjeblikket. Robert har brug for noget tid til at komme sig. Både psykisk og fysisk, siger Maresca.

- Vi har ingen intention om at skifte målmand fra kamp til kamp. Filip spillede den seneste kamp i Premier League, og i øjeblikket er han vores keeper, fortsætter italieneren.

I midten af december var Chelsea blot to point efter Liverpool i tabellen, men siden har resultaterne mildest talt været svingende.

Maresca tror dog stadig på, at London-klubben slutte i top-4.

- Jeg har allerede sagt det mange gange. Chelsea har ikke været i top-4 de seneste to år, og i denne sæson har vi tilbragt næsten hele sæsonen i top-4, lyder det fra Maresca.

Filip Jørgensen og Chelsea spiller fredag aften mod Brighton i Premier League klokken 21.