Fortsæt til indhold
Sport

Ekspert om Kevin Magnussens Haas-exit: »Jeg tror ikke, han er sulten nok«

Danske Kevin Magnussen er færdig som Formel 1-kører for Haas. Ekspert giver sit bud på, hvorfor han er røget ud netop nu.

Der er en smule overraskelse at spore hos Viasats erfarne Formel 1-ekspert John Nielsen, da havearbejdet bliver afbrudt af dagens store Formel 1-nyhed:

»Jeg kan ikke se, at Haas bliver et bedre team af at sætte Kevin af holdet. Det overrasker mig lidt, at de går den vej,« lyder den umiddelbare reaktion fra John Nielsen.

Ifølge hans analyse vil Haas komme til at mangle Magnussens erfaring, især efter at holdets andet sæde er gået til den blot 19-årige britiske kører Oliver Bearman.

»Det kan være, at de har brug for en ny måde at tænke på. Kevin er konstant blevet slået af sine holdkammerater, så jeg tror, de stiller spørgsmålstegn ved hans motivation. Jeg tror ikke, han er sulten nok,« lyder analysen fra John Nielsen, der i øvrigt føler sig overbevist om, hvem der bliver hans afløser:

»Det bliver Esteban Ocon fra Alpine.«

Ifølge Ekstra Bladets oplysninger er det kun et spørgsmål om tid, før Esteban Ocon bliver annonceret som den erfarne del af teamet fra næste sæson.

Kan stadig bidrage hos Haas

I Team Haas’ pressemeddelelse om Kevin Magnussens exit storroser teamchef Ayao Komatsu den danske racerkører. Her bliver der samtidig åbnet op for, at Magnussen måske kan forblive en del af holdet:

»Jeg håber, vi kan finde en måde fortsat arbejde sammen på. Det kan vi forhåbentlig definere nærmere i en nær fremtid,« lyder det fra teamchefen.

John Nielsen er bestemt ikke afvisende over for den mulighed:

»Ocon er ikke en teamplayer, så selvom han har erfaringen, så vil de mangle den del, og det kan Kevin bidrage med,« forklarer John Nielsen.

Kevin Magnussen har gennem sin Formel 1-karriere både været ved McLaren, Renault, Haas og så Haas igen. John Nielsen er derfor heller ikke afvisende over for et comeback.

»Kevin er jo verdensmester i comebacks! Der er ikke ret mange, der har lavet så mange comebacks som ham, så man skal aldrig sige aldrig,« lyder det fra John Nielsen.

En ting arbejder dog imod den danske kører, hvad angår comebacks, mener kommentatoren:

»Alderen får en betydning for hans muligheder. Alonso er selvfølgelig ældre, men han er også et unikum i motorsporten.«

John Nielsen vil gerne understrege, hvor fantastisk en præstation det alene er, at Kevin Magnussen har kørt så mange sæsoner i det største, der findes inden for motorsporten.

»Han har kørt syv sæsoner for Haas i den absolutte top af motorsporten. Hvis man går ud på enhver gokartbane i verden og spørger, hvad de unge drømmer om, så er svaret altid Formel 1,« lyder det begejstret fra John Nielsen.

Racerkører ind til benet

Selvom Kevin Magnussens fremtid er svær at gætte på for Formel 1-eksperten, føler han sig alligevel overbevist om én ting:

»Jeg er sikker på, at Kevin ikke er færdig som racerkører! Om det så bliver i Formel 1 hos for eksempel Team Williams, Team Audi eller måske Indycar i USA er svært at spå om lige nu,« siger John Nielsen.

Om fremtiden har Kevin Magnussen selv skrevet på sin Facebook-profil:

»Racerløb har altid været og vil altid være en del af mig. Jeg er racerkører ind til benet, og jeg er dybt taknemmelig for alle, der har været en del af min Formel 1-karriere hidtil. Jeres støtte betyder så meget for mig, og jeg ser frem til at dele næste kapitel på min rejse med jer,« skriver Magnussen.

Ifølge Ritzau er der fortsat ledige sæder i Formel 1-feltet i 2025. Den 31-årige sjællænder kom til Haas i 2017 og kørte i første omgang for holdet til og med 2020, hvorefter han i 2021 blev skrottet.

I 2022 var han dog tilbage hos Haas, som havde valgt at droppe samarbejdet med russiske Nikita Mazepin efter Ruslands invasion af Ukraine.