Danske curlingkvinder tog sejr over Kina i neglebider
Der var spænding til det sidste, da de danske curlingkvinder var i kamp natten til torsdag dansk tid.
De danske curlingkvinder får en stærk start på vinter-OL, efter at de natten til torsdag slog værtsnationen Kina med 7-6.
Selv om danskerne førte flere gange i kampen, bød den på spænding, og modstandere formåede flere gange at få halet sig ind.
Madeleine Dupont og holdkammeraterne startede godt ud og tog to point i anden ende og var dermed de første til at indkassere point i kampen.
Men derefter fik kineserne reduceret til 2-1. Da femte ende var overstået, var værtsnationen oppe på siden af Danmark, og det stod lige med stillingen 3-3.
Danskerne fik dog lagt afstand til Kina, og med en stilling på 6-3 tegnede det i højere grad til dansk sejr.
Men værtsnationen havde ikke givet op og i ottende ende fik de igen reduceret - denne gang til 6-4.
Det skulle vise sig at blive endnu mere dramatisk i niende ende, hvor kineserne fik kæmpet sig helt op på siden af de dansker kvinder med stillingen 6-6.
I slutningen af tiende ende begyndte det tilmed at ligne at kineserne kunne hive sejren hjem. Danskerne ramte den forkerte sten i deres næstsidste forsøg.
Men intet var afgjort før sidste sten, der lå hos Danmark. her leverede de danske kvinder, og sejren var rød-hvid.
Kvindernes næste kamp skal også spilles torsdag. Der møder de USA.
