Leon Madsen øjner stadig lille mulighed for VM-guld

Leon Madsen understreger, at VM-guldet bliver svært, men han er mere optimistisk efter andenplads i Gorzow.

Artiklens øverste billede
Midtvejs i sæsonen ligger danskeren nummer fem i VM-stillingen, men med finalepladser både fredag og lørdag i VM-grandprixerne i Gorzow er optimismen tilbage hos vejlenseren, der sidste år blev nummer to i VM-stillingen. Foto: sportxpress/Ritzau Scanpix

Den danske speedwaykører Leon Madsen håber stadig at kunne gøre sig gældende i kampen om VM-guldet.

Midtvejs i sæsonen ligger danskeren nummer fem i VM-stillingen, men med finalepladser både fredag og lørdag i VM-grandprixerne i Gorzow er optimismen tilbage hos vejlenseren, der sidste år blev nummer to i VM-stillingen.

- Det har været et par gode dage. Det er dejligt at være tilbage på toppen og være med i finalerne.

- Guldet er selvfølgelig svært at nå, men det kan stadig ske.

- Jeg har fået halet lidt ind på flere af dem over mig, og det går i den rigtige retning. Jeg må æde dem op nedefra lige så langsomt. Kan jeg fortsætte takterne fra den her weekend, så skal det nok gå rigtig godt, siger Leon Madsen.

Han er 16 point efter svenskeren Frederik Lindgren, mens der er ni point op til Bartosz Zmarzlik, syv til Maciej Janowski og tre til Tai Woffinden. Truslerne nedefra er til at overse.

Fredrik Lindgren, som vandt lørdagens grandprix foran danskeren, har været i finalen i alle sæsonens fire grandprixer, men han er ikke åbenlyst meget bedre end alle andre, siger Leon Madsen.

- Der er mange, som giver den gas og er i spil til at vinde VM. Det hele er stadigvæk meget åbent, som jeg ser det.

- Det drejer sig om ikke at have en offday, for der er ikke mange løb tilbage. Hvis man har en dårlig dag, som jeg havde nede i Wroclaw for to uger siden, så koster det. Det må ikke ske for mig igen, men jeg kan håbe, at det sker for nogen af dem, der er over mig.

- Jeg skal blive ved med at være stabil og komme i finalerne, hvor der er mange point at hente. Jeg er stadig optimistisk, og specielt efter at have fået to finalepladser er der ikke grund til at være andet. Jeg kan se, at det går fremad, og at jeg igen kan køre med i toppen, siger Leon Madsen.

Den komprimerede VM-sæson er på bare otte grandprixer, og sæsonen er halvvejs efter lørdagens grandprix. Allerede på fredag og lørdag skal VM-feltet i aktion igen, når turen går til Prag, hvor der afvikles to grandprixer.

- Alle de ting, som vi har lært de sidste par dage, skal vi tage med videre til Prag.

- Jeg kom på skamlen sidste år i Prag, og det satser jeg på at komme igen. Det er en rigtig fed bane at køre på, så det er to grandprixer, jeg ser meget frem til, siger Leon Madsen.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.