Leon Madsen bliver nummer to ved VM-grandprix i Gorzow

I finalens sidste sving lavede Leon Madsen en overhaling og hentede andenpladsen ved VM-grandprix.

Speedwaykøreren Leon Madsen leverede lørdag aften sæsonens bedste danske VM-resultat.

På banen i Gorzow blev Leon Madsen nummer to efter en højdramatisk finale, der blev vundet af svenskeren Fredrik Lindgren.

Med andenpladsen formåede Leon Madsen at forbedre sig med to placeringer i forhold til fredagens grandprix på samme bane i Gorzow, hvor han blev sidst i finaleheatet - nummer fire.

I de indledende heats var viceverdensmesteren godt kørende, og han vandt tre ud af fem heats og kørte sig derfor i semifinalen med komfortabel margin.

Madsens semifinale blev indledt med en yderst intens positionskamp. Heldigvis for vejlenseren kom han ud af første sving som nummer to, og han kørte finalepladsen hjem.

I finalen blev der kørt speedway på højt niveau, og Leon Madsen nåede at skifte mellem anden- og tredjepladsen flere gange, før han til allersidst overhalede Jason Doyle og snuppede andenpladsen.

De øvrige danskere havde til gengæld en ret så sløj lørdag.

Anders Thomsen, der var med som reservekører, sluttede som nummer ti efter de indledende heats. Han gjorde sig bemærket med en enkelt heatsejr, men i flere af de øvrige heats blev det illustreret, at han fortsat mangler lidt for at kunne følge med de hurtigste VM-kørere under et grandprix.

Niels-Kristian Iversen og Mikkel Michelsen slap heller ikke godt fra grandprixet. De blev henholdsvis nummer 13 og 15 ud af de 16 kørere.

Efter lørdagens grandprix er VM-sæsonen midtvejs, da fire ud af otte grandprixer er kørt. I næste uge skal der køres to grandprixer i Prag.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.