Fortsæt til indhold
Rejser

Grønlandsk flyselskab aflyser igen igen: Nu klager kunderne

Greenland Express må for tredje år i træk aflyse prisbillige flyvninger på tværs af rigsfællesskabet. Det tvinger kunderne at droppe rejsen eller flyve dobbelt så dyrt.

Oliver Batchelor

Sommeren over skulle flyselskabet Greenland Express have fløjet passagerer fra Danmark til Grønland som prisbilligt alternativ til det etablerede Air Greenland. Men ikke en eneste gang har selskabet været i luften.

Greenland Express skulle første gang være fløjet fra Billund til Grønland 2. juli, men opstarten blev udskudt til 14. juli og siden hen til 27. juli. I stedet for at kunne sætte sig til rette i sæderne, får kunderne nu denne besked fra selskabets telefonsvarer:

”Du har ringet til Greenland Express. Samtlige Greenland Express-flyvninger mellem Danmark og Grønland er aflyst frem til den 17. august 2015. Alle berørte passagerer har modtaget direkte besked herom, og alle indbetalte beløb refunderes i fuldt omfang.”

Hos branchemediet Check-In.dk har redaktør Ole Kirchert Christensen fulgt sagen om Greenland Express. Han anslår, at det drejer sig om et par tusinde passagerer, der enten er blevet tvunget til at droppe rejsen eller flyve med det dyrere selskab Air Greenland på de aflyste datoer.

”Greenland Express tilbyder, at kunderne kan få pengene tilbage. Men det nytter jo ikke meget, når vi står midt i en højsæson, hvor konkurrentens priser er skyhøje på grund af stor efterspørgsel. Pengene rækker måske ikke til en ny billet, og så kan man blive nødt til at droppe sin rejse,” siger han.

Udsolgt og dobbelt så dyrt hos konkurrenten

Priserne for en returbillet med Greenland Express på flyvningerne mellem København eller Billund og Kangerlussuaq eller Narsarsuaq starter ved 3.750 kr.

Køber man i stedet billetten hos Air Greenland, koster en returbillet fra København til Kangerlussuaq 7.423 kr. med udrejse 10. august, som er første ledige dato, og hjemrejse 17. august.

Forbrugerklagenævnet i Danmark har allerede modtaget de første to klager over Greenland Express, oplyser souschef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Susanne Bager.

”De to sager er under opstart her hos os. Men det kan ikke udelukkes, at vi har modtaget flere klager om en måneds tid. Der vil typisk være en korrespondance mellem kunden og flyselskabet, inden en klage eventuelt havner i Forbrugerklagenævnet,” siger hun.

Den ene af de to klager til Forbrugerklagenævnet er fra en kunde, der endnu ikke har fået sine penge retur fra flyselskabet, mens den anden er fra en kunde, der selv har købt en dyrere billet for at kunne afvikle sin rejse.

”Udgangspunktet er, at hvis rejsen bliver aflyst, så har du ret til at blive ombooket til den hurtigst mulige afgang, der måtte være. Eller du har ret til at få dine penge retur. Du kan også have ret til erstatning, hvis du har været nødt til at købe andre billetter for at komme af sted,” siger Susanne Bager.

Iværksætter: Kunderne får pengene tilbage

Greenland Express blev etableret ved indgangen til 2013 af den grønlandskfødte iværksætter Gert Brask.

Med sit projekt ønsker han at byde Air Greenland konkurrence på flyvningerne til og fra Danmark, men det har vist sig sværere end forudset.

I 2013 kuldsejlede projektet ifølge Check-In.dk, da investorerne sprang fra.

Året efter lykkedes det at gennemføre et antal flyvninger med et Fokker F-100-fly opereret af det hollandske selskab Denim Air.

Men det blev ifølge branchesitet aldrig en succes, da flyet ikke passede til operationen, ligesom stridigheder om flykontrakten betød, at der ofte ikke var tilstrækkelig besætning til rådighed.

Omkring de aktuelle aflysninger skriver Gert Brask i et mailsvar, at selskabet i år har haft problemer med at indhente de nødvendige tilladelser og finde egnede fly.

”Derfor har vi løbende været nødt til at aflyse ruteserier, indtil disse udfordringer blev løst. Vi er endnu ikke helt i mål med alle løsninger, og derfor forventer vi først at blive operationelle i august 2015.”

Gert Brask skriver i samme ombæring, at alle passagerer enten har modtaget refundering af deres betalte billetter eller er blevet ombooket til andre afgange med selskabet.

Men han afviser, at selskabet vil betale erstatning til kunder, der har kørt dyrere billetter på de pågældende datoer.

”Greenland Express betaler, i lighed med mange andre flyselskaber, ikke erstatning i fm. aflysninger som de aktuelle,” skriver han.

Tilliden til Greenland Express er i bund

Om selskabet efter de tre aflyste startdatoer i år kommer i luften 17. august er tvivlsomt, vurderer Ole Kirchert Christensen.

Den intense højsæson for trafikken til og fra Grønland går allerede på hæld. Og samtidig er der næppe megen tillid til Greenland Express tilbage hos kunderne.

”Mange har mistet troen på Gert Brasks ellers sympatiske projekt, der jo gik ud på at bryde Air Greenlands monopol. Og når det nu er tredje sæson, folk venter på at komme af sted, må tilliden efterhånden være væk,” siger Ole Kirchert Christensen.

Gert Brask erkender, at det bliver vanskeligt at vinde kundernes tillid tilbage. Men det er ikke umuligt, mener han trods de mange startvanskeligheder.

”Jeg er helt opmærksom på at det bliver et langt sejt træk at genskabe tilliden. Men jeg er også sikker på, at når folk først ser, at vi flyver, og at vi dermed har brudt med årtiers urimeligt monopol, der har betydet alt for dyre flybilletter mellem Grønland og Danmark, så vil kundernes tillid også komme tilbage,” skriver han.