Portræt: Søvndal - en retfærdighedskæmper
Trods skepsis i baglandet fik Villy Søvndal sit parti til at vokse.
"Sig goddag til Villy, og sig goddag til spærregrænsen."
Sådan lød det fra dele af Socialistisk Folkepartis bagland, da Villy Søvndal i 2005 blev valgt som partiformand.
Men efter partiet fordoblede deres mandater ved valget i 2007, kom der en dæmper på kritikken.
Fra fattige kår til politik
Villy Søvdal er født og opvokset i fattige kår i en indremissionsk familie i Struer, og han er uddannet folkeskolelærer.
Villy Søvndal brænder for retfærdighed.
Siden 2005 har Villy Søvndal været formand for Socialistisk Folkeparti, og siden oktober 2011 har han været Danmarks udenrigsminister.
Fredag den 7. september 2012 meddelte Villy Søvndal, at han vil vil træde tilbage som formand, men at han fortsætter som udenrigsminister.
Kvik og engageret
I forbindelse med fratrædelsen fra formandsposten udtalte Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen, at Villy Søvndal brænder for retfærdighed.
På sin blog på jyllands-posten.dk skrev historiker Kristian Massay Møller fra Aarhus Univeristet d. 14. december 2011 om den nu tidligere formand:
"I sin formandstid har han haft folkelig udstråling. Altid lige engageret, fordi han med kvikke bemærkninger signalerer en tro på sin sag".
Bare "Villy"
I 2008 skrev Gerda Kristensen biografien "Villys verden" om Villy Søvndal.
Politikerens efternavn var angiveligt udeladt i titlen, fordi politikerens popularitet gjorde, at det ikke var unødvendigt.
I biografien følger man en typisk jysk dreng, der formes til en politiker.
Politisk karriere
Villy Søvndal meldte sig ind i Socialistisk Folkeparti i 1976. Han stillede op ved kommunalvalget i Kolding, men kom først ind fire år senere. Han blev valgt ind i Kolding Byråd med 51 personlige stemmer.
I sin formandstid har han haft folkelig udstråling.
I 1994 blev Villy Søvndal medlem af Folketinget, og i 2005 overtog han formandsposten efter Holger K. Nielsen.
Det helt store gennembrud som politiker fik han ved valget i 2007, da SF stormede frem med 12 mandater i Folketinget.
Missionsk barndomshjem
Villy Søvndal blev født den 4. april 1952 og voksede op på et husmandssted i Struer.
Han var den yngste i en søskendeflok på fem i et hjem, hvor kristendommen fyldte meget, da det var indremissionsk.
Hans skolegang foregik på Linde Skole 1959-1966, og de efterfølgende tre år gik han på Nørrelandsskolen i Holsterbro.
Læreruddannelse
Han fik sin realeksamen i 1969, og som17-årig flyttede han hjemmefra og tog en hf-eksamen på Nørre Nissum Seminarium.
I 1971-1973 gik han på Vestbrik Musikhøjskole.
Villy Søvndal læste til lærer på Kolding Seminarium 1976-1980, og indtil 1992 var han ansat som folkeskolelærer i Kolding.