Venstre kræver svar fra Tesfaye på lukket samråd om Syrien-sag
Ifølge Venstre bør regeringen omgående trække tilbuddet om at evakuere en kvinde med dobbelt statsborgerskab fra fangelejr i Syrien tilbage.
Hvorfor?
Venstre har indkaldt udlændingeminister Mattias Tesfaye til et lukket samråd for at få svar på, hvorfor regeringen holder fast i, at en kvinde fra en fangelejr i Syrien skal hentes til Danmark, selvom det har vist sig, at kvinden har dobbelt statsborgerskab.
Flere oppositionspartier er helt uforstående over for beslutningen. Ikke mindst Venstre:
»Hele argumentationen for at hjemtage den her kvinde falder til jorden. Som i helt til jorden,« siger udenrigsordfører Michael Aastrup Jensen (V).
»Derfor har vi indkaldt ministeren til et lukket samråd, så vi kan få et klart svar på, hvorfor regeringen ikke vælger at gøre dét, den allerede har gjort 11 gange tidligere – nemlig at fratage denne kvindes danske statsborgerskab. Hvis man gjorde dét, var det ikke nødvendigt at hente hende til Danmark,« fortsætter han.
Han henviser til, at 11 personer allerede fået frataget deres danske statsborgerskab, siden regeringen i 2019 fik indført muligheden for at fratage fremmedkrigere med dobbelt statsborgerskab deres danske statsborgerskab administrativt – altså uden en domstolsafgørelse.
Den omtalte kvinde er én af de tre kvinder med dansk statsborgerskab og deres i alt 14 børn, som regeringen i maj gik med til at hente til Danmark fra fangelejre i Syrien.
Oprindeligt troede danske myndigheder, at kvinden – som har syv børn i Syrien – kun havde dansk statsborgerskab, men i sommer gik det op for Udlændinge- og Integrationsministeriet, at kvinden sandsynligvis også havde et andet statsborgerskab, nemlig hendes oprindelige.
Mattias Tesfaye blev orienteret om dette den 11. august, oplyser Udlændinge- og Integrationsministeriet.
Havde regeringen vidst det i maj, kunne den have forsøgt at fratage kvinden hendes danske statsborgerskab og dermed afvist at hente hende til Danmark som en del af aftalen om evakueringen fra de kurdisk kontrollerede fangelejre i det nordøstlige Syrien.
Her var det nemlig kun kvinder, der alene havde dansk statsborgerskab, som blev tilbudt evakuering, mens fire kvinder fortsat skal blive i Syrien sammen med deres i alt fem børn, fordi de har fået frataget deres danske statsborgerskab.
Regeringen med statsminister Mette Frederiksen i spidsen har tidligere gjort det krystalklart, at ingen kvinder skal hentes til Danmark, medmindre de kun har dansk statsborgerskab og dermed ikke kan afvises.
Allerhelst ville regeringen helt undgå at få kvinderne hertil, fordi de har »vendt Danmark ryggen« og er rejst til Syrien under terrorgruppen Islamisk Stats regime, har Mette Frederiksen udtalt.
Alligevel fastholder Mattias Tesfaye beslutningen om, at hente kvinden med dobbelt statsborgerskab til Danmark sammen med hendes børn.
Det møder hård kritik fra Venstre, som kun vil have børnene hertil – ikke mødrene.
Michael Aastrup Jensen mener, at regeringen omgående bør trække tilbuddet til moderen tilbage. Også selvom Danmark allerede har givet hende tilsagn om, at hun kan kommer hertil.
»Det er jo ikke sådan, at Danmark har underskrevet en kontrakt med kvinden,« siger han.
Står ved beslutning
Mattias Tesfaye står dog fast. I en skriftlig kommentar skriver han, at beslutningen om at hjemtage tre kvinder og 14 børn stadig står ved magt uden dog at begrunde hvorfor.
»Regeringen besluttede før sommerferien at evakuere 14 børn fra Syrien. Den beslutning står vi ved. Også selvom det betyder, at det formentlig først vil blive afgjort i en dansk retssal, om en af mødrene kan fratages sit danske statsborgerskab.«
Mattias Tesfaye tilføjer i sit svar, at Politiets Efterretningstjeneste (PET) ikke har haft »indvendinger af sikkerhedsmæssig karakter« mod, at der på nuværende tidspunkt arbejdes videre med en samlet evakuering af børnene og deres mødre.
Han tilføjer også, at både politi og sociale myndigheder vil stå klar, når kvinderne og deres børn ankommer til Danmark.
Det er uvist, hvornår det vil ske, for evakueringen er blevet forsinket blandt andet af kaosset i Afghanistan, hvor Taliban har overtaget magten.
Datoen for det lukkede samråd, som Venstre har indkaldt ministeren til, er heller ikke fastlagt endnu.