• Opdateret 09/06/2020 kl. 17:07

Sommerpakke skal redde sommeren for børn og unge

En ny politisk aftale giver 200 millioner kroner til sommeraktiviteter for landets børn og unge.

En ny sommerpakke skal sikre, at børn og unge får en god sommerferie.

Med sommerpakken følger 200 millioner kroner, som skal bruges på sommeraktiviteter til børn og unge mellem 6 og 17 år.

Det skriver Social- og Indenrigsministeriet i en pressemeddelelse.

Derudover afsættes midler til opsøgende indsatser, som skal række ud til isolerede familier.

Ligeledes afsættes der penge i aftalen til at øge kapaciteten hos de organisationer, som arrangerer sommerferielejre og andre aktiviteter.

Det er eksempelvis ferielejre, fodboldskoler, svømmecamps og lignende, som er målrettet børn, unge og familier.

Regeringen har indgået aftalen med Venstre, De Radikale, SF, Enhedslisten, Liberal Alliance, Alternativt, de frie grønne løsgængere og Partiet Fremad.

I aftalen er parterne blevet enige om en undtagelse fra forsamlingsforbuddet.

Det betyder, at de organisationer, som har planlagt udflugter og ferielejre i sommerferien, får mulighed for af gennemføre disse.

Ifølge børne- og undervisningsminister Pernille Rosenkrantz-Theil (S) har man indgået aftalen, da nogle børn og unge har brug for at være en del af et fællesskab efter at have været hjemme under coronakrisen.

- De har brug for en hverdag, hvor de mødes med andre børn og unge i løbet af dagtimerne og kan få noget af alt det, de mistede i foråret, siger Pernille Rosenkrantz-Theil.

/ritzau/

Mere som dette

Andre læser

Mest læste

Mest læste Finans

Giv adgang til en ven

Hver måned kan du give adgang til 5 låste artikler.
Du har givet 0 ud af 0 låste artikler.

Giv artiklen via:

Modtageren kan frit læse artiklen uden at logge ind.

Du kan ikke give flere artikler

Næste kalendermåned kan du give adgang til 5 nye artikler.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke gives videre grundet en teknisk fejl.

Ingen internetforbindelse

Artiklen kunne ikke gives videre grundet manglende internetforbindelse.

Denne funktion kræver Digital+

Med et Digital+ abonnement kan du give adgang til 5 låste artikler om måneden.

ALLEREDE ABONNENT?  LOG IND

Denne funktion kræver Digital+

Med et abonnement kan du lave din egen læseliste og læse artiklerne, når det passer dig.

Teknisk fejl

Artiklen kunne ikke tilføjes til læselisten, grundet en teknisk fejl.

Forsøg igen senere.

Del artiklen
Relevant for andre?
Del artiklen på sociale medier.

Du kan ikke logge ind

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, men vi har sørget for, at du har adgang til alt vores indhold, imens vi arbejder på sagen. Forsøg at logge ind igen senere. Vi beklager ulejligheden.

Du kan ikke logge ud

Vi har i øjeblikket problemer med vores loginsystem, og derfor kan vi ikke logge dig ud. Forsøg igen senere. Vi beklager ulejligheden.