Fortsæt til indhold
Viden

De første mennesker kom til Amerika via en anden rute end hidtil antaget

Et nyt studie kortlægger, hvor og hvornår det har været muligt for de første mennesker at komme til Amerika.

De første mennesker kom ikke til Amerika via den rute, som man hidtil har antaget.

Det viser et nyt studie foretaget af et hold internationale forskere, der blev publiceret onsdag i tidsskriftet Nature.

Følsomheden af den her teknik har virkelig revolutioneret vores indsigt i korridoren.
Eske Willerslev, professor, Center for GeoGenetik, Statens Naturhistoriske Museum

Indtil nu har man troet, at de første mennesker kom til Amerika via en is-fri korridor mellem Sibirien og Alaska for mellem 13.000-15.000 år siden. Det var nemlig her, at korridoren opstod i det, der i dag er det vestlige Canada, da to store isskjolde trak sig tilbage.

Men den teori holder ikke ifølge studiet, der peger på, at mennesket i de første mange hundrede år umuligt har haft noget at leve af på den omkring 1.500 km lange is-fri korridor – og altså derfor ikke har kunnet benytte den.

Ved hjælp af dna og ny teknologi har forskerne, der blev ledet af den danske Lundbeck-professor Eske Willerslev fra Center for GeoGenetik, Statens Naturhistoriske Museum på Københavns Universitet, kunnet kortlægge, hvilken flora og fauna der har været til stede i korridoren – og hvornår.

Studiet viser, at der indtil for 12.600 år siden har manglet både ressourcer og byttedyr, som mennesket har kunnet jage og leve af. Først for omkring 12.600 år siden er der nemlig tegn på, at der begyndte at dukke steppevegetation op i korridoren.

Tidligst 12.600 år siden

Det betyder altså, fortæller Eske Willerslev, at man tidligst har kunnet overleve turen til Amerika på det tidspunkt – og måske endda først senere.

»Det kommer an på, hvor hårdføre de her mennesker har været. Vi ved, at der for 12.600 år siden har været dyr, de kunne jage. Men vi taler altså samtidig om en flere uger lang tur – hvis ikke måneder. Og har de samtidig haft brug for brændsel, har de skullet vente endnu længere,« siger han.

Det var nemlig først for 11.500 år siden, at landskabet overgik til et skovdækket økosystem, og endelig for 10.000 år siden blev området omdannet til tætbevokset skov.

Derfor regner man med, at de første mennesker kom til Amerika via en anden rute, og Eske Willerslevs bedste bud er en rute langs stillehavskysten.

»Det er rigtigt svært at se, hvor de første mennesker ellers er kommet igennem. Det næste skridt er selvfølgelig at lave samme type undersøgelse ved kysten, for mit bud er endnu ikke valideret,« siger han.

Detaljeret dna-metode

Eske Willerslev forklarer, at en ny metode, der trækker alt eksisterende dna fra planter og dyr ud af sedimenter, har gjort det muligt at få et meget detaljeret billedet af datidens økosystemer.

»Selv var jeg meget overrasket over det detaljeniveau, vi kunne rekonstruere økosystemet på. Følsomheden af den her teknik har virkelig revolutioneret vores indsigt i korridoren. Det giver os ufattelig meget information, og det er kun fantasien, der sætter grænser for, hvordan man kan bruge denne metode i fremtiden,« siger han.