Nyhedsguide den 28. august 2026
Et opgør med partilinjen afslører en dyb krise hos Venstre
Godaften
Kongen er død i Norge, og i Danmark er en partiformand blevet ramt af en krise.
Nej, det er ikke umiddelbart den mest opmuntrende begyndelse på weekenden, men hæng på, så lover jeg at slutte af på en mere munter måde med lidt sommerstemning midt i udsigten til regn og gråvejr.
For nordmændene blev der i øvrigt også noget at glæde sig over på en sorgens dag, hvilket vi runder efter dagens overskrifter i Nyhedsguiden:
- JP-analytiker: Et opgør med partilinjen afslører en dyb identitetskrise
- Norge har fået en ny konge
- Rapporter er uenige om folkedrab på den grønlandske befolkning
Det nye: Søren Gade har erklæret, at han vil stemme imod Venstres kvælstoflov i næste uge. Dermed udfordrer partinestoren den linje, som Troels Lund Poulsen har lagt som formand for partiet.
Hvorfor er det vigtigt? Splittelsen kan få konsekvenser for såvel Venstre som partiformanden, vurderer Jyllands-Postens politiske analytiker, Niels Th. Dahl. Han forklarer, at udmeldingen fra Søren Gade viser, at Venstre stadig er et parti i dyb identitetskrise.
»De er splittet mellem land og by, tradition og modernitet, landbrug og miljø. Mange kan nok huske, hvor store problemer Venstre havde med spørgsmålet om det nationale sprøjteforbud i valgkampen, og det er jo blevet udlagt som en stor del af årsagen til, at de gik tilbage ved valget, og at de står så dårligt i byerne. Det her er en hård udfordring af Venstres identitet,« siger han i artiklen, som du kan læse ved at klikke her.
Norge har fået en ny konge
Det nye: Fredag morgen gik den norske majestæt, kong Harald, bort. Han blev 89 år. Det norske kongehus har meddelt, at kongen sov stille ind på Rikshospitalet i Oslo klokken 06.35 fredag morgen. Dagen forinden havde kongehuset meldt ud, at hans helbredstilstand var forværret og alvorlig.
Hvad nu? Kong Haralds søn Haakon er blevet udpeget som Norges nye konge. Dermed er hans hustru, Mette–Marit, blevet dronning, mens Haakons ældste barn, Ingrid Alexandra, er kronprinsesse. Den norske regering har erklæret landesorg frem til begravelsen. Den nye konge, Haakon VIII, har valgt det samme valgsprog som sin far, bedstefar og oldefar: »Alt for Norge«.
I øvrigt kan du læse min kollega Susanne Junckers portræt af den nye konge, der var kendt som ordentlig og principfast, inden skandalerne begyndte at ramle ned over ham og hans familie. Der er et link til artiklen her.
Rapporter er uenige om folkedrab på den grønlandske befolkning
Det nye: Fredag eftermiddag blev der offentliggjort to rapporter om, hvorvidt menneskerettighederne er blevet brudt i forbindelse med spiralsagen i Grønland. I den forbindelse blev det også slået fast, at de to rapporter er uenige om, hvorvidt der er begået folkedrab på den grønlandske befolkning.
Hvad er perspektivet? Den grønlandske regering vil ikke konkludere, om der har været tale om et folkedrab. I stedet anbefaler regeringen, at folk selv læser rapporterne for at danne sig deres egen mening. Samtidig bliver der oprettet en forsoningskommission, der »ikke handler om at placere skyld, men om at afdække sandheden med henblik på en reel forsoning« i samarbejde med den danske regering, som den grønlandske regeringsleder, Jens-Frederik Nielsen, udtalte på pressemødet.
Dagen inden offentliggørelsen af rapporten vedtog et bredt flertal i Folketinget en godtgørelse på 300.000 kr. til de grønlandske kvinder, som gennem årtier har fået opsat spiral uden samtykke eller uden tilstrækkeligt samtykke.
Også værd at vide
To moderate ministre har søgt orlov fra Folketinget: Christina Egelund og Monika Rubin har overladt deres mandater i Folketinget til partifæller, mens de fortsætter som ministre. Det oplyser Moderaterne til Ritzau. Dermed vil Egelund stadig være forsknings-, uddannelses- og digitaliseringsminister, mens Rubin er socialminister og minister for nordisk samarbejde, selv om de nu har søgt orlov fra Folketinget.
Norsk dobbelttriumf i Vueltaen til ære for den afdøde konge: Skandinaviens største cykelhold, Uno-X, havde erklæret, at man ville ære kong Harald på 7. etape i Vuelta a España. Det må man sige, at de gjorde, da norske Andreas Leknessund sikrede sig en flot solosejr lige foran Uno-X-holdkammeraten og landsmanden Tobias Halland Johannessen. Tadej Pogacar fører stadig løbet komfortabelt og sikrede sig en lille tidsgevinst i forhold til konkurrenterne.
Finansministeriet har fundet 8,5 mia. kr. mere til ”råderummet”: Det finanspolitiske råderum opjusteres med yderligere 8,5 mia. kr. og er på knap 104 mia. kr. i 2035, oplyser Finansministeriet. Det er de senere års ekstraordinære udvikling i dansk økonomi, som har ført til gentagne forbedringer af de offentlige finanser og opjusteringer af det skønnede finanspolitiske råderum, lyder det.
Superligaklub er blevet solgt til japansk koncern: Suzuyo-koncernen har købt 80 pct. af aktierne i selskabet bag fodboldklubben Randers FC. På den måde er superligaklubben kommet på japanske hænder, mens Randers FC Holding beholder de resterende 20 pct.
Dagens anbefaling
Der er velhavervibes og al den sommerstemning, som ellers mangler på en grå regnvejrsdag, i Morten Bundgaards anmeldelse af Villa Rørvig.
Her beskriver han bl.a., hvordan hans ledsager på et tidspunkt konstaterer om en af retterne, at »der er jo 900 kalorier i sådan en snack her«, inden han »høvlede resten i løgneren«, som han skriver.
»Oplevelsen, stemningen og adressen fylder en god del af regningen på Villa Rørvig, som synes at ville være sommerlandets svar på de restauranter, man ellers tager til København for,« opsummerer han i anmeldelsen, som du kan læse ved at klikke her.
Tak, fordi du læser med. Rigtig god weekend!