Elegant og vellydende
Flagskibet i Dynaudios nye Contour-serie lyder overvældende. Lidt ligesom de ser ud, men med fart og finesse.
Du skal have godt med både plads, penge og forstærkerkraft for at få det optimale ud af disse højttalere. De giver ikke ved dørene, men hvis du arbejder lidt med placeringen, er belønningen et langt liv med glæde og nydelse.
Egentlig kan jeg bedst lide små højttalere. Som f.eks. Dynaudio Contour 20 – nogle af de bedste kompakthøjttalere, man kan finde. Men det er klart, at de kolossalt meget større Contour 60 er endnu bedre. De er også næsten dobbelt så dyre, og med en højde på 135 cm rager de godt op i stuen.
I modsætning til små højttalere er de langt bedre egnet til store rum. De går væsentlig dybere i bassen, og lydbilledet har et format, der minder mere om en koncertsal end en klubscene.
De er større, men billigere end de flotte Sonus faber Olympica III og kan bedre sammenlignes med de store Focal Sopra N3. Dali Epicon 6 stiller også op i samme klasse, og Bowers & Wilkins 804 D3 er endnu en mulighed. Sidstnævnte har vi ikke testet, så en sammenligning må vente. Men de tre andre er oplagte alternativer i denne klasse, hvor man kan forlange ikke alene vanvittigt god lyd, men også godt design og bedre byggekvalitet.
Kolossalt store
Designet er relativt traditionelt, men der er ikke noget at udsætte på kvaliteten af Contour 60. Højttalerne fås med en række forskellige finishes. Vores testeksemplarer var grå med flere lag glanslak og en solid sort-anodiseret aluminiumbaffel. Som har fræsede riller til overflademontering af højttaler-enhederne og bidrager væsentligt til dæmpningen af kabinettet.
Som alle højttalere i den nye Contour-serie anvender også disse Dynaudios flotte Esotar2-diskant, som er hentet fra den langt dyrere Confidence-serie.
De to bas-enheder på 24 cm og mellemtone-enheden på 15 cm er nyudviklet til Contour-serien. Det samme er delefilteret og kabinetkonstruktionen, som er stendød og herligt fri for hørbare resonanser.
Bas- og mellemtone-enhederne er formet af ét stykke magnesiumpolymer (MSP), og membranoverfladen varierer i tykkelse. Det giver lavere bevægelig masse, hvilket øger effektiviteten og giver en stivere overflade med mere ensartede stempelbevægelser. De har kobberbelagte aluminiumspoler, der er 84 procent større end før for at opnå bedre effektivitet.
Det kraftige kabinet har basrefleksporte på bagsiden. De kan dæmpes med de medfølgende skumpropper, så bassen ikke bliver for dominerende, hvis højttalerne skal stå tæt på bagvæggen.
Så store højttalere – de er 46 cm dybe – kræver meget plads for at spille optimalt. Det er også min erfaring, at man må arbejde mere for at finde den bedste placering. Regn med, at de skal stå mindst 30-40 cm fra bagvæggen og helst 50-100 cm fra sidevæggene, og vend dem lidt indad, så du lige akkurat kan se indersiden af kabinetterne. Så er det bare lægge champagnen på køl og finde musik frem.